86. Yaşında Adile Naşit

Ünlüler Ve Karakterleri Hiç Birbirine Benzetmiş Miydiniz?
16 Haziran 2016
Gitarist Estase Tonne’dan Sokak Show
19 Haziran 2016

O bir kuşağın masalcı Adile Teyze’si, Hababam Sınıfı’nın elinde zili ile okul koridorlarını arşınlayan Hafize Ana’sı, Neşeli Günler’in turşucu annesi… Uzayıp giden ve herkesin istinasız bir şeyler ekleyebileceği bu listenin baş kahramanı ise Adile Naşit. Filmleri hala büyük kitlelerce izlenen oyuncu eğer yaşasaydı bugün 86 yaşına giriyordu. Doğum günü vesilesiyle izleyicilerini her daim güldürmeyi başaran Adile Naşit’in hüzünlü hayatını gelin hep beraber inceleyelim.

Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit, İstanbul’da dünyaya geldi. Şen kahkahalarıyla ve sevecenlik dolu bakışlarıyla Türk halkının gönlünü fethetmesine rağmen kendi hayatı bir o kadar hüzün doluydu. İlk evliliğinden olan oğlu Ahmet Naşit Keskiner’in doğuştan kalbi delikti ve bu yüzden de ameliyat olması gerekiyordu. Zorlukla toplanan bu para sonucu ameliyat gerçekleşti ve iyi sonuçlandı; ancak Ahmet bir gün komaya girdi ve bir daha hiç çıkamadı. Oğlunun ölüm haberini İzmir’deki bir oyun öncesi haber aldı Adile Naşit, hem de doğum gününden bir gün önce. O, bu habere rağmen sahneye çıktı ve bütün salonu kahkahadan kırdı geçirdi. Ama bütün hayatı tamamen değişti. Oğlunun ölümünden sonra doğum gününü bir daha asla kutlamadı ve uçağa binmedi. Bu acı kaybı sonrası kendini tiyatroya, sinemaya ve çocuklara daha da çok adadı ve başkalarını güldürerek kendi acısına çare buldu.

86. doğum gününde Google, Adile Naşit’in Hababam Sınıfı filminde canlandırdığı Hafize Ana karakterinin doodle’ını yaparak andı. Filmleriyle her zaman gönüllerin annesi olan Adile Naşit’in o hüzünlü kahkahası ve içimize işleyen bakışlarıyla bizi eğlendirmeye devam edecek.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir