Birinin Fotoğrafını Göster, Sana Sosyal Medya Hesabını Bulayım’ Diyen FindFace Uygulaması Yarım Milyon Kullanıcıya Ulaştı

İstanbul’un En Sevilen Gözde Mantıcıları
25 Mayıs 2016
Turist İle Gezgin Arasındaki Farkı Ortaya Koyan 14 Çarpıcı İllüstrasyon
25 Mayıs 2016

Bir kişinin tek bir fotoğrafı üzerinden saatlerce o kişinin tüm sosyal medya hesaplarının bulunmaya çalışıldığı stalker’lık çilesini sona erdiren uygulama FindFace, kullanıma sunulduğu ilk 2 ay içerisinde yarım milyon kullanıcıya ulaştı. 

Herhangi bir kişinin tek bir fotoğrafı üzerinden tüm sosyal medya profillerine ulaşılmasını sağlayan FindFace uygulaması, 2 ay önce Google Play ve App Store’da yayınlanmıştı.  

findface

İki Rus yazılımcı tarafından tasarlanan uygulama, herhangi bir fotoğraf üzerinden fotoğrafta yer alan kişinin tüm sosyal profiline ulaşabildiği için güvenlik konusundaki endişeleri artırmaya devam etse de kısa sürede popüler oldu ve 500 bin kullanıcı sayısına çoktan ulaştı. Uygulama üzerinde şuana kadar 3 milyon fotoğraf araması gerçekleştirildi. 

findface

Uygulamanın nasıl çalıştığına bakacak olursak; 26 yaşındaki Artem Kukharenko ve 29 yaşındaki Alexander Kabakov tarafından geliştirilen FindFace, Rusya’nın Facebook’u olarak da bilinen sosyal medya ağı Vkontakte üzerinden çalışıyor. Kullanıcılar, Vkontakte hesabı giriş bilgileriyle FindFace uygulamasına da giriş yaparak istedikleri fotoğrafları sosyal ağ üzerinde aratıyor. Sosyal ağda tüm veritabanını tarayarak fotoğraftaki kişinin profilini tespit etmeye çalışan uygulamanın başarı oranı ise yüzde 70. 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir