DDoS Nedir?

En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler
24 Nisan 2016
Microsoft ve Google anlaştı
24 Nisan 2016

DDoS (Distributed Denial of Service – Dağıtılmış Hizmet Dışı Bırakma)

Tanınmış hacker gruplarının silahı olan DDoS saldırıları ile genel olarak hizmet engelleme ve sistemlerin zafiyetlerinden kaynaklı erişilebilirlik hedef alınmaktadır. Bu hacker saldırıları gerçekleştiğinde sistem kullanıcılara ya hizmet veremez ya da çok yavaş hizmet verir hale gelir. Tek bir kaynaktan hedefe doğru saldırı yapılması (DoS) şeklinde başlayan bu aksiyon zamanla daha şiddetli olacak şekilde çok sayıda kaynaktan bir hedefe yapılan saldırı (DDoS) şekline dönüşmüştür. Bununla birlikte atak yapanhacker kolay bir şekilde kimliğini gizlemiş olur ve atak yapanın tespit edilmesi zorlaşır. Eğer saldırı DoS saldırısı olursa tek bir IP söz konusu olacağından firewall tarafından engellenebilir fakat DDoS saldırısı olursa çok fazla sayıda zombie makine kullanılacağından IP tespiti güçleşir ve firewall yakalayamayabilir. Hatta fazla log olursa firewall devre dışı bile kalabilir.

Her sistemin tasarımı önceden kapasitesi öngörülmek suretiyle yapılır. Hatta bu tasarımlar realitenin (bant genişliği, trafik, kullanıcı sayısı, istek sayısı vs) biraz daha üzerinde gerçekleşeceği düşünülerek yapılır. DDoS saldırıları, sistemlerin kapasitesinin üzerinde yani sistemlerin kaldıramayacağı şekilde ataklar yaparak sistemi cevap veremez hale getirir. Ayrıca sistemin zafiyetlerinden yararlanarak da sistemler erişilemez hale getirilebilmektedir.

Bu hacker saldırıları sonucunda mağdur olan bazı tanınmış marka ve kuruluşlar: CNN, Yahoo, EBay, TİB, BTK, TÜBİTAK, Paypal, Mastercard, Twitter, THY…

Yorumunu bizimle paylaş

1 Comment

  1. Serkan T dedi ki:

    Bir arkadaşımızın kredi kartı bilgileri hackerlar tarafından ele geçirilmişti. Adamlar ne var ne yok almışlar. Siteleri indirdikleri gibi dolandırıcılık da yapıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir