Dünyanın En Fanatik Taraftarı Türkler!

Ucuz Tatil Hayal Değil
31 Mayıs 2016
5,5 milyon Yıllık Bir Ekosistem
1 Haziran 2016

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin Resmi Oyuncu Maskot Sponsoru MasterCard için Mortar tarafından 16 ülkede gerçekleştirilen Sosyal Fanatiklik Raporu yayınlandı. Bu rapor çerçevesinde Avrupa’daki 5000’nin üzerinde taraftarın sosyal medya eğilimlerini inceleyen MasterCard’ın araştırmasına göre yüzde 84lük bir oranla takımlarını sosyal medyada destekleyenler Türk taraftarlar çıktı. Bizi ise Rusya, İspanya ve Portekiz takip etti. Maç sırasında sosyal medyayı taraftarların yüzde 64’ü gelişmeleri takip etmek için kullanırken yüzde 55’i ise görsel paylaşımında bulunmak ve diğer taraftarlarla muhabbet etmek için kullandığını belirtti.

türk taraftarı

Facebook yüzde 63’lük oranıyla en sık kullanılan sosyal medya mecrası olarak göze çarparken onu yüzde 13 ile Youtube takip ediyor. Twitter’ın kullanılma oranı ise sadece yüzde 8. Türkiye, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelerde gerçekleştirilen araştırmada futbol taraftarlarının yüzde 69’dan fazlası stadyumlarda wi-fi altyapılarının kurulması istiyor. Maç kutlaması konusunda da yüzde 71 gibi bir orana sahip Türk taraftarlar bu konuda da rekor kırarak birinci sıraya yerleşmiş durumda.

Futbol taraftarlarının üçte ikisine yakın bir oranı futbolcuların sosyal medya hesapları olması gerektiğini düşünürken bu oran rekorlara koşan Türk taraftarlarında yüzde 92’lerde seyrediyor.

türk taraftarı

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir