Edebiyatçılara İlişkin Bilinmeyenler Serisi – 1

Hangi Yiyecek Kaç Kaloriden Oluşuyor?
22 Mayıs 2016
Efsane Film Replikleri Serisi – 2
22 Mayıs 2016

Edebiyat; duyuşun, düşünüşün, senin olanın, sanat kılındığı biricikliktir. Öylesine başına buyruktur ki edebiyat, hiçbir zaman kesin bir tanımı yapılamamıştır.

Onun engin dünyasına kapıldığınızda belki bir yazarın kitabını zorla okudunuz, belki bir yazarın kitabı için haftalarca kütüphanelerde koştunuz, belki de bir şiir sayesinde sevdiklerinizin gönlüne taht kurdunuz.

Peki, bu her biri eşsiz değerdeki eserleri türeten insanların acayip diye tabir edebileceğimiz bilinmeyen yönlerini biliyor muydunuz?

1. Kübizm akımının temelini atan ve başlatan İspanyol ressam Pablo Picasso, ünlü olmadığı ve maddi sıkıntı içinde olduğu gençlik yıllarında yaptığı resimleri yakarak ısınırdı.

Picasso

2. İngiliz kadın roman yazarı Virginia Woolf, romanlarının çoğunu ayakta yazardı.

Woolf

3. Makber şiirinin şairi olan ve çapkınlığıyla tanınan Abdülhak Hamit, eşi Fatıma öldükten sonra taziyelere gelen bir bayanı Fatıma’ya benzetmiş ve o bayanla evlenmiştir.

Abdulhak-Hamit

4. Şair Cemal Süreyya, arkadaşı Süreyya Evren’ le girdiği bir iddiayı kaybetmiş ve soyadındaki “y” harfinin birini Süreyya Evren’e vermiştir. Şair adını Cemal Süreya, arkadaşı da Süreyyya Evren şeklinde değiştirmiştir. Cemal Süreya bu iddiayı okurlarına ”Elma” isimli şiirinde açıklamıştır.

Cemal-Süreyya

5. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan ve bizim Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız ünlü yazar, eserlerinde hep Bodrum’ u anlatır. Aynı zamanda bir paşa çocuğu olan yazarımız aslında o dönemde tatil beldesi olmayan Bodrum’a sürgüne gönderilmişti.

Cevat-Şakir-Kabaağaç

6. İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’ in oğullarından Emin Ersoy, 1966′ da Tophane’ de bir kamyon kasasında açlıktan ölmüş şekilde bulunmuştur.

Emin-Ersoy

7. 2008’de vefat eden ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca toplamda 36.000 şiir yazmıştır. Bu durumu ”İçimdeki şiir hayvanını durduramıyorum.” şeklinde tanımlamıştır.

Fazıl-Hüsnü-Dağlarca

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir