Efsanevi İstanbul Yalıları Serisi – 1

En Başarılı Türk Viral Reklamları
19 Mayıs 2016
Ünlülerin Sosyal Medya Reklam Fiyatları
19 Mayıs 2016

Güneşin yüzümüze güldüğü bugünlerde sizlerle bir yalı tanıtımı serisi paylaşacağız.

İstanbul ve boğaz denildiğinde kuşkusuz akıllara göz kamaştırıcı, buram buram tarih kokan hayranca baktığımız yalılar gelir. Peki, bu yalılar hangi saklı tarihlerin yansımasıdır? Kimlere aittir? Gelin bu soruları yazı dizimizde birlikte cevaplayalım!

ESMA SULTAN YALISI

Esma Sultan Yalısı

Ortaköy Camii’ni geçtikten hemen sonra karşımıza çıkar Esma Sultan Yalısı… Bu göz kamaştırıcı yalı, Sultan I. Abdülhamid’in kızı olan ve Çerkez Mehmed Paşa’yla evlenen Esma Sultan (1778-1848) için yapılmıştır. II. Mahmud’un kızkardeşi olan Esma Sultan oldukça ilginç bir kadın olarak bilinir. Hakkında yazılanlara göre çok renkli bir hayat yaşayıp geride gözü yaşlı çok sayıda erkek bırakmıştır. Bu arada tarihte üç Esma Sultan olunca kaynaklarda yalının sahibinin hangisi olduğuyla ilgili farklı bilgiler bulunur. Biz tercihimizi 1778 doğumlu olan için kullandık! Yalı öncelikle okul, sonra tütün deposu, 1975’teki talihsiz yangında harabeye dönmeden hemen önce de kömür deposu olarak kullanılmış. 1990’larda buradaki kalıntılar The Marmara grubu tarafından alındı. Geride kalan dört duvarın içine cam ve çelik yapı giydirildi. Günümüzde ise yalı, sosyal toplantılar ve özellikle sosyete düğünleri için kullanılıyor.

AHMED MİTHAD EFENDİ YALISI

Ahmet Mithat Efendi Yalısı

Yazar Ahmed Mithad 1844’te İstanbul’da aristokrt bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Bir yazısı nedeniyle Rodos’a sürülmüştür. II. Abdülhamid tahta çıkınca onun lehine yazılar yazmıştır. Fotoğraftaki yalıyı ise 1887’de yaptırmış olan Devir ve Bedir gazetelerini çıkaran yazar, öldüğü yıl olan 1912’ye kadar bu evde yaşamıştır.

ÇÜRÜKSULU (MUHARREM NURİ BİRGİ) YALISI

çürüksulu yalısı

XVIII. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan aşı rengi boyalı, ahşap bina 1971’de mimar Turgut Cansever tarafından restore edilmiştir. Büyükelçi olan Birgi, binayı Kandilli ’de muhteşem bir yalısı olan Selahattin Beyazıt’a bırakmış… Yalının iç dekorasyonu gerçekten etkileyici. Balkonundan görünen inanılmaz İstanbul görenleri büyüler nitelikte. Günümüzde önünden sahil yolunun geçtiği yalı, adeta kayalara asılmış gibi duruyor.

YILANLI YALI

yılanlı yalı

Bebek’ten Rumeli Hisarı’na doğru yürürseniz karşınıza XVII. yüzyıldan kalma İstanbul’daki nadir ahşap mescitlerden Kayalar Mescidi çıkacak. Mescidin hemen yanında, XVIII. yüzyılda inşa edilen Yılanlı Yalı’yı göreceksiniz. Hikâyeye göre, II. Mahmud, Hariciye Nazırı (Dışişleri Bakanı) Mustafa Efendi’nin yalısını pek beğenmiş ve konuyu ortak dostları Said Efendi’ye açmış. Said Efendi arkadaşını ve yalısını korumak için yalının yılanlı olduğunu uydurmuş. Padişahın yalıyı almasını önlemiş ama yalının adı da o zamandan sonra “Yılanlı Yalı” olarak kalmış.
Yalı 1964 senesinde çıkan şaibeli bir yangınla tamamen yanmış. 1989’da mirasçısından satın alınan yalının bir kısmı aslına uygun olarak restore edildi ancak diğer kısmı, çirkin beton bir apartman ve üzerinde Yılanlı Yalı yazıyor…

RECAİZADE MAHMUD EKREM YALISI

RECAİZADE YALISI

Ünlü Edebiyat-ı Cedide yazarlarından Tevfik Fikret ile beraber Servet-i Fünun dergisini çıkaran Recaizade Mahmud Ekrem Bey (1847-1914) tarafından yaptırılmıştır bu yapı. Yazarın ailesine ait olan yalı ise Vaniköy’de bulunuyor. Recaizade Mahmud Ekrem Yalısı Yeniköy’ün girişinde yer alır. Kanaklara göre, II. Abdülhamid’e giden bir jurnal yüzünden yazar bu yalıdan taşınmak zorunda kalmıştır.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir