Efsanevi İstanbul Yalıları Serisi – 2

90’lı Yılların Hit Türkçe Pop Şarkıları
20 Mayıs 2016
Dünyanın En Büyük Gemisinden İlk Fotoğraflar
21 Mayıs 2016

İstanbul’un birbirinden eşsiz ve huzur verici yalılarını tanımaya ve tanıtmaya devam edelim…

1. DADYAN YALISI

Yeniköy de rengârenk şekerler gibi görünen birçok eski yalıyı bir arada barındıran yerlerden. Bu yalıların arasında en eskisi ise Dadyan Yalısı.. Yalılar genellikle yüksek duvarların arkasına gizlenmiş, bu nedenle onları görmenin en iyi yolu Boğaz’da tekne gezisi yapmak olacaktır.

dadyan yalısı

2. RECAİZADE EKREMBEY YALISI

“Araba Sevdası” eseriyle tanınan yazar Mahmud Ekrem Bey (1847-1914) babası Recai Mehmed Efendi’ye ait bu evde doğmuş. Amcasının kızı Ayşe Güzide Hanım ile burada evlenmiş. Şimdilerde bu yalı, Haydar-Güner Akın çiftine ait.

RECAİZADE EKREMBEY YALISI

3. AFİF AHMED PAŞA YALISI

Osmanlı Bankası binası ve Pera Palas Oteli’ni de yapan mimar Alexandre Vallaury tarafından XIX. yüzyıl sonunda doğu ve batı tarzlarını harmanlayan bir üslupla inşa edilmiş bu yalı… Agatha Christie ünlü “Orient Ekspresi’nde Cinayet” adlı romanını yazmak için İstanbul’u ziyaret ettiğinde bu yalıda misafir edilmiş. Neo-barok tarzında yapılan binayı Afif Ahmed Paşa’nın ailesinden Pera Palas’ın eski sahibi Misbah Muhayyeş satın almış. Yalı daha sonra Uzan ailesinin mülkiyetine geçse de biraz ilerideki Tahsin Uzer Yalısı’nda oturan Suzan Sabancı Dinçer tarafından yaklaşık 40 milyon dolara satın alındı. Müjde Ar’ın başrolde oynadığı, TRT yapımı, Aşk-ı Memnu dizisi burada çekilmişti. Yalı 1001 Gece dizisinin son sezonunda da kullanılarak hafızalara kazındı.

AFİF AHMED PAŞA YALISI

4. SAİD HALİM PAŞA YALISI

1863 yılında Aristarhis Ailesi, eski bir binanın yerine yeni bir yalı yaptırmış. Burayı daha sonra satın alan Abdülhalim Paşa, yalının hem harap hem de istediği büyüklükte olmaması sebebiyle Çanakkaleli mimar Petraki Adamanti’yi daha büyük bir bina yapması için görevlendirmiş. Öldüğünde oğullarından Said Halim, diğer sekiz kardeşinin hisselerini satın alıp tek başına buranın sahibi olmuş. Zaman zaman önündeki heykelden dolayı “Aslanlı Yalı” olarak da adlandırılıyor. Modern Mısır’ın kurucusu olarak anılan Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın torunu olan Said Halim, paşalık unvanını 1913’ten 1917’ye kadar sadrazamlık yapmasından alıyor.

SAİD HALİM PAŞA YALISI

5. MAHMUD NEDİM PAŞA YALISI

Osmanlı’nın Viyana Büyükelçisi olan ve Osmanlı’da valilik ile sadrazamlık da yapmış olan Mahmud Nedim Paşa tarafından yaptırılan yalının en dikkat çekici özelliği, yaşadığı şehirler olan Viyana ve Prag’daki binalardan etkilenerek yaptırdığı kulesidir. Torunları tarafından Kızılay’a bağışlanan yalı, 2004’te üç milyon dolar karşılığında Yalçın Sabancı’ya satıldı.

MAHMUD NEDİM PAŞA YALISI

 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir