Gerçekten De Ağlar Ağlar Susarlarmış

Muhammed Ali Hayatını Kaybetti
4 Haziran 2016
Kafesine Çocuk Düşen Goril Vuruldu
4 Haziran 2016

Yeni anne-baba olmuş bireyler için bebeklerinin gece yarısı ağlamaları ve uykularının bölünmesi oldukça stresli bir durumdur.

Gece yarısı uyanmaları bebeği panikleyerek sallama, emzirme, bezini kontrol etme aşamalarından sonra, ağlamasını durdurma ve bebeğin uykusunun daha fazla bölünmesini engelleme şeklinde devam eder. Tekrar uyutmanın yolları yorgun argın bir şekilde aranır.

Ancak yeni bilimsel çalışmaların sonuçlarına bakıldığında bebeğiniz ağlamaktan kıyameti de koparsa sağlık açısından bir problemi yoksa kendi kendine uyuması süreci hem duygusal hem de fizyolojik açıdan zararlı değil.

Uzman araştırmacılar bu sonuç için 43 çift ebeveyn ve 6 ay – 16 ay aralığındaki bebekleri uyku sonrasında inceledi. Buna ek olarak da 3 aylık test süreci neticesinde yorgun düşerek uyuması beklenen bebeklerin, ebeveyn müdahalesiyle uyutulanlara kıyasla ortalama 13 dakika erken uyuduğunu da araştırmalarına eklemişler. Uzmanlara göre bebek gelişiminde ebeveynler sakinliklerini koruyarak daha verimli bir gelişim için çocukların doğal süreçleri kendi kendilerince yenmelerine fırsat tanımalılar.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir