Hangi Yiyecekler Ne Zaman Yenmeli – 1. Bölüm

Efsanevi Yıldız Marilyn Monroe 90 Yaşında
1 Haziran 2016
Instagram’da En Çok Beğeni Alan Ojeli Tırnaklar
2 Haziran 2016

Acıktınız mı? Durun, ayaklarınız sizi mutfağa götürmeden önce bu yazımızı okuyun. Çünkü ne zaman ne yediğiniz sağlığınız için büyük önem arz etmekte. Sağlıksız diye sakındığınız tatlardan uzakta kalıyorsanız ya da sağlıklı diye bazı besinleri ara ara sık sık tüketiyorsanız kendinize iyilik değil kötülük yapıyor olabilirsiniz. İşte pek çok genel tüketim gıdasının ne zaman yenmesi gerektiği madde madde sizlerle!

  1. Peyniri erken saatlerde tüketin. Boşuna kahvaltının tacı olmamış. Peynirin hazmı biraz zor olduğu için akşam yenmesi durumunda sindirim sistemi hassas olan kişilerde hazımsızlık yaratır.
  2. Kuruyemiş düşkünüyseniz hemen not edin. Fındık öğlen yenirse kolesterolü düşürür ama akşam yenirse kilo yapar. Fındığı akşam tükettiğinizde yağ ve kalori açısından zengin olduğu için kilo almanıza neden olur.
  3. Tatlınızı sabah yiyin. Sabahları tüketilen şekerden alınan kaloriyi gün içinde kolayca harcayabilirsiniz. Akşamları ise aşırı kaloriyi yakamayacağınız için uyku sorunu da yaşayabilirsiniz.
  4. Çikolatasız olmaz! Sabah tüketilen bitter çikolata yaşlanmayı yavaşlatıcı özelliğe sahiptir. Bitterin içindeki yaşlanma etkilerini azaltan antioksidan maddeleri vücuda girdiğinde kalbinize de iyi gelir. Şunu da belirtmeliyiz ki gün içinde 25 gramdan fazla bitter çikolata tüketirseniz bu size kilo olarak dönecektir.
  5. Taze sıkma portakal suyuna dikkat! Sabah yenen portakal gastrit riski taşır.

Portakal, mevsiminde gün içinde öğünler arasında yenmelidir. Sindirim sistemine iyi gelse ve metabolizmayı hızlandırsa da portakalı boş mideye yerseniz alerjik reaksiyonlara ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Netice de bu durum da gastrit riskini artıracaktır.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir