Hangi Yiyecekler Ne Zaman Yenmeli – 2. Bölüm

En Eğlenceli Ramazan Ayı Capsleri
3 Haziran 2016
Yumurta İle Yapılacak 10 İnanılmaz Deney
3 Haziran 2016

Bugünkü yazımızda, yine çok sık tükettiğimiz besinlerin hangi zaman diliminde bizim için daha işe yarar faaliyet gösterdiğine bakacağız.

  1. Televizyon karşısında kabuklu elmaya son! Akşamları elma kabuğunu mide zor hazmeder. Bu yüzden eğer elmayı kabuklu seviyorsanız sabah saatlerinde tüketmelisiniz. Sabah yenen elmanın kabuğundaki pektin maddesi sayesinde bağırsaklarınız çalışır ve kanser riskiniz de azalır.
  1. Muzunuzu öğlen yiyin mideniz ekşimesin. Muz yüksek oranda lif içeren meyvelerdendir. Öğlen yenildiğine hazmı kolaylaştırarak mide ekşimelerini geçiren muz, akşam saatlerinde yenirse sindirim sisteminizi rahatsız eder ve size balgam ürettirir.
  1. Patatesi ne zaman yemeli? Patates sabahları tüketildiğinde kan kolesterolünü düşürücü etkiye sahiptir. Günün geri kalanında mı? Sadece bol bol kilo yapar… Bu nedenle kahvaltıda patatesli bir omlet yemek iyi bir fikir olabilir.
  1. Domates sabah pankreas için çalışırken akşamları şişkinlik yapar. Domatesin asıl faydasını sabahları görebilirsiniz. İçerdiği organik asitler sindirimi hızlandırırken mide ve pankreasın işlevlerini de düzenler. Ama bu asitleri akşam tüketmek metabolizma dengesini bozabileceği için şişkinliğe neden olur.
  1. Kırmızı eti öğle yemeklerinizde tercih edin. Öğle yemeğinde tercih edeceğiniz kırmızı et yorgunluğu azaltır ve hastalığa yakalanma riskinizi azaltır. Ortalama hazım süresi 5 saat olan kırmızı eti akşam yemeniz ise gece sindirim sisteminizi yıpratabilir.
  1. Pilav ve makarna da olmazsa olmazlarınızdansa, pilavı öğle saatlerinde yemeniz enerjinizi arttıracaktır. Öğle yemeğinde makarnayı tercih ederseniz de vücudunuz toksinlerden arınır ve tip 2 diyabet riskiniz azalır. Bu gıdaları akşam yemeniz ise size kilo olarak geri dönecektir.

 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir