Instagram Yenilikten Fazlasını Vaad Ediyor

Hiç Duymadığınız Faydalı Web Siteler
11 Mayıs 2016
Bülent Ersoy Oya Aydoğan İçin Dua Okutmaya Başladı
13 Mayıs 2016

Akıllı telefonların, mobil cihazların hatta desktop’ların olmazsa olmaz mecrası Instagram

Selfie’lere anlam kazandıran, birbirinden farklı filtre efektleriyle bazen ortalama estetik derecesine sahip fotoğrafları sanat eserine dönüştüren, spontane hashtag’leriyle basit bir fotoğrafa bile egzotik bir hava kazandıran Instagram

Evet, Instagram’ın logo ve tasarım değişimindeki radikal karara verilen tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Dünya basınının ilgili yeniliğe verdiği tepki Zuckerberg’in uykularını kaçırıyor mudur bilemiyoruz ama; görünen o ki yeni logo ve tasarıma yönelik eleştiri içerikli paylaşımlar bir süre daha timeline’larımızı meşgul edecek.

[vimeo 166138104 w=640 h=360]

Peki, söz konusu kararın arka planında ne gibi alt hedefler gizli?

Amaç yalnızca değişiklik yapmak için değişime gitmiş olmak mı yoksa Fast Company tarafından 9 ay sürdüğü iddia edilen bu kreatif çalışma yıkıcı inovasyona meydan okuma arayışı içinde mi? Tüm bu sorulara cevap vermek için henüz çok erken; ancak tüm ön yargılarımızdan arınıp değişimi tekil ve tarafsız bir gözle ele aldığımızda; değişimin kalbinde önemli detayların gizli olduğunu fark etmemiz kaçınılmaz bir hal alıyor.

Neler değişti?

Mavi görünümünden vazgeçti. Canlı renkleri basit bir tasarım yaklaşımıyla bir araya getirdi. Yeni logosunda ağırlıklı olarak sıcak renkleri tercih eden platform, Layout from Instagram, Boomerang from Instagram ve Hyperlapse from Instagram uygulamalarına da yeni görünümler kazandırdı. Instagram’ın tasarım ekibinin başındaki Ian Spalter’a göre değişimin sebebi “ince çizgilerle, kullanıcıların tarzına da uyan, daha estetik görünüm “ yakalamak. Spalter’a hak vermemek mümkün değil. Yeni logo ve tasarım minimalist görünümü ve ince çizgileriyle oldukça estetik ve basit. Kullanıcı dostu, gözleri yormayan ve içeriğe odaklanmayı kolaylaştıran sadelikte bir arayüz selamlıyor bizleri. Kurumsal kimlikteki söz konusu yenilik; markanın ürün – yaşam eğrisindeki lokasyonunu da destkler nitelikte. Instagram’ın marka sadakatinden bahsetmeye gerek bile yok. Flyingportaldigital’in son verilerine göre Instagram’dan günde 70 milyon fotoğraf paylaşılıyor ve Instagram’ın kullanıcı sayısı 300 milyonu geçiyor. Kısacası Instagram’dan vazgeçemiyoruz. Hatta onsuz yaşayamıyoruz. Ancak bir diğer ilgi çekici veri ise Instagram kullanıcılarının %90’nın 35 yaşın altında olması. Genç, dinamik ve çarpıcı bir hedef kitleyi tabanında tutuyor olması, korkusuzca yapılan yeniliklere de ışık tutuyor.

Instagram Ne İstiyor?

Aslında sorunun cevabı oldukça açık: Mobil Nesil… Uzun uzun yazıların ya da karmaşık tasarımların nesli değil mobil nesil. Basitlik, sadelik aynı zamanda çeşitlilik onları yakalamanın en efektif taktiği. Instagram zaten hayatımızdaki varlığıyla mobil nesle kendini en iyi ifade edebileceği imkanları sunuyor. Tasarımını da fonksiyonuyla özdeştirmesi, Instagram’ın uzun vadeli misyonuna uzanan kulaçlarından biri. Kullanıma hitap ederken göze hitap etmemek olmaz. Bağlılığı bağımlılığa dönüştürmeye çalışan Instagram; fonksiyonel özelliklerini görsel bileşenlerine de uyarlayarak çabasız ve doğal reflekslerle yıldan yıla büyüyen bir komünite yaratıyor. Bir yetenek transferi olarak Facebook’un Instagram’ı satın alması ve ilgili alımla beraber Instagram’ın, Facebook’un kullanıcı sayısından faydalanmaya başlamış olması da tezimizi destekler.

Özetle; Instagram, kullanıcılarına bir görsel platform olmaktan daha fazlasını vaad etmeye devam ediyor. Yenilikçi hareketlerine kaldığı yerden devam edeceğine inandığımız Instagram’ın tabanındaki kitleyle Facebook’a karşı bağımsızlığını ilan edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek. 🙂

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir