Instagram’a Analiz Özelliği Geliyor

Adele Yeni Single Çalışmasını Görücüye Çıkardı
23 Mayıs 2016
Türk Ailelerinin Yaratıcılığının Çocuklara Yansıması
23 Mayıs 2016

Sonunda, özellikle ajans çalışanlarının uzun zamandır beklediği haber, Instagram‘dan geldi. Instagram, Insights servisi ile birlikte artık kullanıcılara detaylı analiz sunacağını açıkladı. 

Son yıllarda nish kullanıcı kitlesiyle sosyal medya platformları arasında en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olan Instagram, 2016 ilk çeyrek rakamlarına göre dünya genelinde aylık aktif 400 milyon kullanıcıya sahip. Diğer bir ifadeyle Instagram’ın günlük ortalama 75 milyon kullanıcının aktif olarak kullandığı bir platform olması, markalar için de Instagram’ı aktif bir pazarlama mecrasına dönüştürdü. İnternet kullanan insanların yüzde 20’sinin Instagram kullanıcısı olması, özellikle gençlere dokunmaya çalışan lovebrand’lerin, dijital stratejilerini Instagram üzerinden kurgulamalarını sağlıyor. Buraya kadar her şey güzelken; Instagram’ın reklamverenlere sunmak üzere insightful bir raporlama servisinin bulunmayışı markalar için dönüşümlerin ölçülmesi konusunda bir dezavantaj oluşturuyordu.  

Instagram, potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen firmaların tam da bu noktada işini kolaylaştırmak üzere, takipçilerin demografik bilgilerinin yanı sıra gönderi analizlerini de raporlayabilmelerini sağlayacak yeni servisini oluşturduğunu açıkladı.

Instagram Insights servisi ile, markalar; takipçilerinin yaş, lokasyon ve cinsiyet gibi demografik bilgilerine ulaşabilecekleri gibi yeni özellikle birlikte Instagram’da kullanıcıların özel bilgileri haricinde gönderi analizlerini de görüntüleyebilecekler. İlgili tool ile markalar; erişim, etkileşim, web site tıklamaları, takipçi sayılarındaki artış gibi verilere ulaşabildiklerinden içerik stratejileri çok daha hedef kitle odaklı oluşturulurken dönüşümler de daha net olarak ölçümlenecek. 

İlerleyen günlerde kullanıma sunulması beklenen bu servisin isminin ne olacağını, daha önemlisi ücretli olup olmayacağını ise hep birlikte göreceğiz. 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir