İnternette Reklam Yapanlar Vergi Ödeyecek

Özçekimde Artık Filtreler Yetmiyor Estetik İşlemleri Artıyor
17 Mayıs 2016
Yeni Nesil Pazarlama: Müşteri Yetiştirmek
17 Mayıs 2016

Maliye Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre, sosyal medya hesaplarından gelir elde etmek üzere reklam yapanlar için elde ettikleri gelirler üzerinden vergi vermeleri istenecek. Bu düzenleme kapsamında internet ortamındaki tüm ilgili mecralar “Elektronik Ortamda İş Yeri” başlığı altında değerlendirilecek. Dolayısıyla fenomen hesapların attığı tweetlerden, snaplerden, vinelardan, bloggerların ve diğer web sitelerin yaptığı içerik reklamlarından, görüntülü reklamlardan, instagram fenomenlerinin yaptığı fotoğraf reklamlarından, facebook paylaşımlarından, youtube videolarından ve hatta tespiti yapılabilirse affilate marketing işlemlerinden gelir elde edenlerden vergi beyan etmeleri istenecek.

Buna benzer uygulama daha önce de Türkiye’de gündeme gelmişti. Gittigidiyor ya da sahibinden gibi mecralarda vitrin açarak satış yapmak isteyen -vergi mükellefi olmayan- girişimciler mercek altına alınmıştı. Elde edilen gelirlerden vergi beyan etmeleri istenmişti.

Peki söz konusu elde edilen gelirler ne kadar?

Fenomenler, markalardan hesaplarının takipçi sayısına ve etkileşim miktarlarına göre ücret talep etmektedirler. Tutarlar değişkenlik göstermekte olup bir tweet başına 1.000 TL ya da 5.000 TL talep edilebiliyor.

Tabi ki Maliye açısından bu işlemlerin bir de kontrol zorluğu olacak. Çünkü söz konusu yapılan işlemler sanal ortamda gerçekleşmektedir. Bir fenomenin bu reklam faaliyetini gerçekleştirmek için ne bir ofise ne de bir adrese ihtiyacı var. Ayrıca bir başka sorun da yurt dışında ikamet edip TR’de reklam çalışmaları yapanlar için yaptırım uygulama sorunları olacaktır. Bu noktada Maliye reklam faaliyeti yapanları muhtemelen markalar üzerinden tespit edip vergilendirme yoluna gidecektir. Nasıl bir kontrol mekanizmasıyla hareket edeceklerini zamanla göreceğiz… 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir