İstanbul’a Yakın 5 Tatil Kaçamağı Yeri

Cilt Temizliğinde Pratik Yöntemler
6 Mayıs 2016
Dünyadaki ve Türkiye’deki En İyi 10 Website
8 Mayıs 2016

Güneş, nazlı bir gelin gibi henüz yüzünü tam olarak bizlere göstermese de baharın en güzel zamanlarına geçiş yaptığımızı söyleyebiliriz. Cildimize dokunan yumuşacık ılık rüzgar, tomurcuklanan dallar, baharın en güzel renklerini yansıtan çiçekler eh bir de gevşeyen gönül yaylarını da sayarsak; doğanın uyandığı gibi bizler de bahara; aşka uyanıyoruz. 

Bahar, tüm coşkusuyla gelişini müjdelemişken uzun tatil planlarınıza ise henüz biraz daha zaman varken şöyle İstanbul’a yakın, stresten uzak bahar cennetlerinde minik hafta sonu kaçamağına ne dersiniz? Cevabınız evet ise; gelin; İstanbul’a yakın 5 kaçamak rotasına birlikte bakalım. 😉

1. AĞVA

Ağva

İstanbul’a 1-2 saat uzaklıktaki bu sahil kasabası, yeşili ve maviyi bir arada barındıran pırıl pırıl doğası ve henüz Ağva’ya gelmeden huzuru hissettiren yemyeşil yollarıyla  şehrin karmaşasından uzaklaşıp nefes almanız için doğru bir adres. İstanbul ili Şile ilçesine bağlı Ağva, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyor ve geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla uzanıyor.

Aşkın ve karşılıksız sevginin hayat bulduğu en iyi yapımlardan birisi olan Bir İstanbul Masalı dizisine de bir dönem evsahipliği yapan bu romantik kasaba, özellikle son yıllarda çiftlerin uğrak noktası haline gelerek; bir İstanbul masalı içinde yer alan genç çiftlerin aşklarına da tanıklık eder oldu. 

İki yanı ağaçlıklı yemyeşil bir yoldan kıvrılarak varılan, Göksu ve Yeşilçay derelerinin göbeğindeki Ağva, İstanbul’a yakınlığı, muhteşem doğası, kumsalı, denizi, yürüyüş alanları, gelişen otel ve pansiyonculuğuyla uzuncu bir süre daha popülerliğini yitirmeyecek gibi görünüyor.

2. ŞİLE

Şile

Bezi, kumsalı, şifalı kumu, denizi, balığı, feneri, mağaraları ve kaleleriyle gönlünüzü fethedecek Karadeniz kıyısındaki bu şirin tatil beldesi; adını güzel kokulu bir çeşit kekikten almaktadır. Özellikle baharda yaz aylarına kıyasla çok da fazla kalabalıklaşmayan sahili, Onbir Göller Vadisi’ndeki Hacıllı Şelaleleri, Gürlek Mağarası ve kumu romatizmal hastalıklara iyi gelen Kumbaba ile Şile, manzara ve deniz meraklılarının ortak buluşma noktası haline gelmiş durumda.

Ayrıca Şile’nin değeri olan ve her yıl Temmuz ayının son haftasında düzenlenen Şile Bezi Festivali ile uluslararası niteliğe kavuşan şile bezlerinden yapılan kıyafetler özellikle bayanların yoğun olarak ilgisini çekmekte.

3. KİLYOS

Kilyos

İstanbul’da Sarıyer’in Karadeniz sahil şeridinde bulunan ve bir tarafı yemyeşil ormanlarla, bir tarafı masmavi deniz ile iç içe olan bir tatil beldesi olan Kilyos, yakın zamanda popüler beach club’ları ve lüks villalarıyla özellikle yaz aylarında üst segment grubun tabir-i caizse akınına uğruyor. 

Botanik açıdan zengin kumullara sahip oluşundan dolayı eski adı Kumköy olan ve şimdiki adının Rumca kum anlamına gelen “Kilya”dan veya güzel boğaz anlamına gelen “Killa”dan türediği varsayılan beldede; alt yapı olanakları, aktivite çeşitliliği açısından oldukça zengin plajları sayesinde bol bol yüzüp, güneşlenmenin yanı sıra plaj voleybolu, sörf, golf, doğa yürüyüşü aktivitelerini de gerçekleştirebilirsiniz.

4. ve 5. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından savunma amacıyla yaptırılan, Sultan 2. Mahmut döneminde onarım gören ve halen askeri birlik tarafından Askeri Gazino olarak kullanılan Kilyos Kalesi, Kilyos’a gidip de görmeden dönmemeniz gereken tarihi güzelliklerden birisi… Ayrıca köyün eski evlerinin arasından tepeye ulaştığınızda özellikle gün batımında karşınıza çıkan panoramik manzara da sizi büyüleyecek ve partnerinizle romantik dakikalar yaşamınızı sağlayacaktır.

4. RİVA

Riva

İstanbul’a yarım saat uzaklıkta bulunan Beykoz’un şirin sahil köyü, Riva; hafta sonu minik tatil kaçamağı yapmak isteyenler için ideal rotalardan bir tanesi… İsmi, Rumlar tarafından bataklık, sulak alan anlamına gelen Riva, denizi ve kumsalıyla sizlere davetkar bir hoşgeldin dese de özellikle bahar aylarında Riva’yı tercih ediyorsanız balık tutup piknik yapmak veya tekneyle sazlıkların arasında süzülmek için ilk uğrak noktanız; Riva Deresi olmalıdır. 

Karadeniz’den gelecek saldırılara göğsünü siper ederek Bizanslılardan kaldığı varsayılan ve bölgenin tarihi güzelliklerini yansıtan  Riva Kalesi ise keşif dolu bir gezi gününde güneşi batırmak için mükemmel bir seçim olacaktır.

5. SAPANCA – MAŞUKİYE

sapanca-masukiye

Sapanca Gölü’nün kıyısında ve Kartepe’nin eteklerinde yer alan ve dört mevsim ziyaretçilerine farklı bir güzellik sunan Maşukiye, ucu bucağı görünmeyen ormanları ve tomurcuklanan kiraz ağaçları ile sizlere adeta bir görsel şölen ile hoşgeldin diyecektir. Çevre il ve ilçelerden çok fazla ziyaretçi akınına uğrayan Maşukiye’ye vardığınızda; Kirazlı veya Kuzu Yaylasını ziyaret edebilir, yaylanın temiz havasında sevdiklerinizle dilediğinizce piknik yapabilir; aynı zamanda Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Üstelik bölgeye yakın kurulan tesislerde SPA masajı ve rahatlatıcı banyolarla da bahar yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir