İstanbul’da Ramazan Boyunca En Çok Ziyaret Edilen Türbeler

Huzurun Adı: Krabi Adaları
7 Haziran 2016
Güreşlere Ramazan Molası Verildi
7 Haziran 2016

İstanbul’da 500’den fazla türbe bulunmaktadır. Bunların arasında keramet sahibi olduğuna inanılan evliyaların, iz bırakan padişahların ve haneden mensuplarının, devlet adamların ve velilerin türbeleri bulunmaktadır. Kutsal aylardan Ramazan’ın gelmesiyle de gerek oruç açmak için gerekse bu kutlu ayda dua edip ziyaret vazifesini yerine getirmek için bu türbeler ziyaretçi akınına uğramaktadır.

İstanbul’da en çok ziyaret edilen ve en çok hürmet gören türbe, şüphesiz ki Eyüp Sultan Türbesi’dir. Türk toplum ve devlet hayatı için tarih boyunca bu yer hep önemini korumuştur. Hatta Osmanlı padişahları tahta çıkışlarında Eyüp Sultan’da kılıç kuşanmışlardır. Eyüp Sultan yakınlarına gömülmek bile kutsal bir amaç oluşturmuştur. Bu gün de, Türkiye’de en çok ziyaret edilen türbe, Eyüp Sultan Türbesi’dir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı ve 1557 yılında törenle açılan Süleymaniye Camii ve Külliyesi de Ramazan boyunca ziyaretçi akınına uğrar. İstanbul’un Haliç’e bakan üçüncü tepesinde yer alan bu külliyede Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri bulunur. Denizciler İstanbul Boğazı’nın dört manevi bekçisi olduğunu söyler. Bunlar Üsküdar’daki Aziz Mahmud Hüdai, Beykoz’daki Hz. Yuşa, Sarıyer’deki Telli Baba ve Beşiktaş’ta bulunan Yahya Efendi’dir.

Aziz Mahmut Hüdai türbesi Üsküdar’ın Doğancılar semtindedir. Celveti tarikatının kurucusu olan Aziz Mahmud Hüdai’nin “Ben öldükten sonra mezarımı ziyaret edenlerin ölümü denizden olmasın ve duaları kabul olsun.” diye dua ettiğine dair bir inancın olması nedeniyle burası insanların sıkça ziyaret ettiği bir mekândır.

Yahya Efendi türbesi, Beşiktaş Yıldız Parkı’nın yanında, Yahya Efendi çıkmazında yer alır. Yahya Efendi aslen Amasyalı olmasına rağmen “Şamlı Ömer Efendi” diye bilinilir. Uzun yıllar Osmanlı’da kadılık vazifesinde bulunan Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman’ın sütkardeşidir. Yahya Efendi, 16. yüzyılın büyük velilerindendir.

Çok sık ziyaret edilen Hazreti Yûşâ da İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerdendir. Musa Aleyhisselam’dan sonra gönderilmiştir. Yusuf Aleyhisselamın sülalesinden gelen Nûn’un oğludur. İnanışa göre, annesinin Musa Aleyhisselamın kızkardeşi olduğu söylenir. Yûşâ Aleyhisselâm’ın, Musa Aleyhisselam’a bildirilen dinin esaslarını insanlığa tebliğ ettiği de bilinmektedir.

Bir rivayete göre kendisi Beykoz’daki “Yuşa tepesinde”, diğer bir rivayete göre Gaziantep ve Halep arasında, bir başkasına göre de Filistin sınırlarında gömülüdür.  Ahmed Bin Hanbel’in bildirdiği bir hadise göre, ”Güneş hiçbir kimse için batmaktan alıkonulmaz. Ancak beyt-i mukaddesi fethetmek için gittiği gecelerden birinde Yûşâ Aleyhisselâm için batmaktan alıkonuldu.” denilir.

Başta gelen bu türbelerin dışında da gerek düzenlenen turlarla gerekse bireysel gezilerle evliyalar ve kıymetli camiler, özellikle Ramazan boyunca halkın ziyaretine uğrar.

 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir