İşte Dünya’nın En Yakışıklı Atı

Şiir Öyküleri Serisi: Bedri Rahmi Eyüboğlu – Karadutum – Mari Gerekmezyan Aşk Üçgeni
24 Mayıs 2016
İstanbul’un En Sevilen Gözde Mantıcıları
25 Mayıs 2016

Bir çoğumuz tarafından Dünya’nın en asil hayvanı olarak nitelendirilen atlar, tarih boyunca pek çok savaşın ve zaferin simgesi olmuştur. İnsanlara hizmet eden hayvanların en kabiliyetlilerinden olan atlar, cesur ve atılgan olduğu gibi sahibine son derece itaatkardır. Sahibinin dileğine göre isterse dolu dizgin, dörtnala koşar, isterse aheste yürür, isterse durur. Her ne şartta olursa olsun sahibini memnun etmeye çalışırlar.

Mitolojik açıdan atlar, Türk, Moğol ve Altay halk kültüründe, halk inancında ve mitolojilerinde kutlu hayvan olup birçok halkbilimciye göre Bozkır Medeniyeti at üzerine kurulmuştur. 

“Gününden bir gün olsa at al, gününden iki gün olsa avrat” Özbek sözünden de anlayabileceğimiz gibi atlar, hem kültür hem de tarih açısından oldukça önemli bir konumdadır. Dünya üzerindeki her at, oldukça özel bir güzellikte olmasına rağmen bir tanesi dünyaca bilinen bir üne sahip. Öyle ki ABD’nin Arkansas eyaletindeki Ozark Dağları’nda yaşayan Büyük Frederick isimli siyah at, birçok kişi tarafından Dünya’nın en yakışıklı atı olarak nitelendiriliyor.

12.000 kişilik takipçisiyle Facebook’ta da hesabı bulunan Friesian cinsi at, parlak ve uzun yelesiyle nedeniyle ismini 1740-1786 yılları arasında yaşamış olan Prusya hükümdarı Büyük Frederick’ten almıştır. 

Şimdi, gelin bu yakışıklı atın fotoğraflarına birlikte bakalım;

dünyanın en yakışıklı atı

dünyanın en yakışıklı atı

dünyanın en yakışıklı atı

dünyanın en yakışıklı atı

dünyanın en yakışıklı atı

dünyanın en yakışıklı atı

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir