Kafesine Çocuk Düşen Goril Vuruldu

Gerçekten De Ağlar Ağlar Susarlarmış
4 Haziran 2016
Neredeyse Konuşmayı Çözecek Olan Dertli Kedi
5 Haziran 2016

Goril Harambe’ın vurulma trajedisini duydunuz mu? ABD’nin Cincinnati Hayvanat bahçesinde yaşayan Goril Harambe, kafesine bir çocuğun düşmesi üzerine vurularak öldürüldü.

Bu gerçekten ilk bakışta dehşet verici duruyor. İlk önce şunu belirtebiliriz, çocuk yaşıyor ve iyi ancak gorili vuran bakıcının bu travmayı yaşaması onu oldukça etkiledi. Çünkü hayatının geri kalanından bu sahneyi sökü atabilmesi pek kolay olmayacaktır.

goril-harambe-ve-cocuk-

Olaya bu açıdan baktığımızda Fareler ve İnsanlar romanının sonunu hatırlayabiliriz. Romanın sonunda George, sevgisinden dolayı arkadaşı Lennie’nin kalabalık tarafından linç edilmesi yerine onu öldürmek zorunda kalır… Goril Harambe, Lennie’den farklı olarak o çocuğu öldürmemişti. Ancak kafesine giren bu yabancıyı hendek üzerine kadar sürüklemesi korkutucuydu. Onun yaptığı bir erkek goril için normaldi. Hayvanat bahçelerindeki goriller koşullandırıldıkları emri aldıklarında kafeslerine girilmesine izin verse bile böylesi bir panik anında eğitimin anında işe yarayacağı söz konusu olamayabiliyor.

Goril Harambe

1986 yılında da Channel Adaları’nda bulunan Jersey Hayvanat Bahçesi’ndeki bir goril kafesine bir çocuk düşmüştü ve olayda hiç kan dökülmemişti. O zamanki goril bilincini düşme etkisiyle kaybeden çocuğun başında beklemişti ve olumsuz bir şeyler olduğunu sezmişti. Bu davranışı nedeniyle de yetkililer risk alarak kafese girip çocuğu kurtarmışlardı.

Ancak bu yeni olayla, yetkililer dava endişesi nedeniyle kafese girmeye cüret edemedi. Geçmişte kullanılan bayıltıcı tabanca tehdidi ya da yangın söndürücülerle kafese girmek yöntemleri günümüzde hayvanat bahçesindeki hayvanlar veterinerlik ve hayvancılık işlemlerine uyularak eğitildiği için gorilimiz tabanca tehdidini algılamayacaktı. Yangın söndürücü etkisi ise gorile de çocuğa da fazlasıyla zarar verebilir hatta büyük ihtimalle gorili acı çekerek öldürebilirdi. Ani bir uyuşturucu iğne kullanılamamasının sebebi ise şu şekildeymiş; iğne ile uykuya dalmak birkaç dakika sürerken o an adrenali yükselmiş bir dev gorile ne kadar ilaç verileceği kestirilebilir bir şey değilmiş zaten damarlarındaki muhtemel kan akışı da hızlı olduğundan sakinleştiricinin etkisiz kalması da daha büyük bir ihtimalmiş. Tüm bunlar demek oluyor ki o kriz anında tam anlamıyla hayvanat bahçesi bir kaybet-kaybet durumundaydı.

Öte yandan şu da var… Çocuk o kafese nasıl düştü? Ebeveynleri çocuğa dikkat etmeliydi ama başka bir soru da acaba çocuğu buna iten şey neydi olacaktır. Yine de hayvanat bahçesinin güvenlik önlemleri ve kafes yükseltileri onun içeriye giremeyecek şekilde olmasını gerektirirdi.

Sonuç olarak durum herkes için üzücüydü. Hayvanları sevdiği için onlarla çalışan insanlardan biri olan Harambe’ın bakıcısı da başka seçeneği kalmadığı için çok üzücü bir şey yapmak zorunda bırakıldı. Bu olay da yetkililer ve ebeveynler için ders alınması gereken bir durum olarak kayıtlara geçti.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir