Kinder’in Çocuk Yüzleri Kriz Yarattı

Neden Kaşınmak İsteriz?
7 Haziran 2016
Türkiye’de İlk ve En Eski, 5 Bin Yıllık Kurgan Tipi Mezar Bulundu
10 Haziran 2016

Bilindiği üzere, Kinder marka çikolata paketlerinin üzerinde yıllardır beyaz tenli, renkli gözlü sarışın çocuklar kullanılmaktaydı. Ancak son zamanlarda yeni ambalajlı çikolataların satışa sunulmasıyla Almanya’daki aşırı sağcı Pegida Hareketi, Kinder çikolatalarında beyaz tenli olmayan çocukların resimlerinin kullanılmasına büyük tepki gösterdi.

Fotoğrafların, İlkay Gündoğan dâhil Almanya’nın kendi milli futbol takımı oyuncularına ait olduğu ortaya çıkınca, Pegida oldukça zor durumda kaldı.

Pegida’nın Facebook sayfasında iki Kinder paketine yer verildi ve görselin altında “Bunları kim durduracak? Siz bunları gerçekten alır mısınız? Yoksa bu bir şaka mı?” yazıldı.

Paketlerdeki çocuk yüzlerinin EURO 2016 öncesi bir reklam kampanyanın parçası olduğu öğrenildiğinde ise Pegida liderleri geri adım atmak zorunda kaldı.

Çocukluk fotoğrafları kullanılan ünlü futbolcular arasında Borussia Dortmund’un Türkiye kökenli yıldızı İlkay Gündoğan, Bayern Münih’in yıldızlarından Jerome Boateng, Alman milli takımının eski yıldızlarından Mehmet Scholl gibi isimlerin yanı sıra Mario Götze, Andre Schürrle, Mats Hummels ve Shkodran Mustafi gibi daha bir çok başarılı oyuncu da var.

Sayfanın takipçilerinden Pegida paylaşımları üzerine yoğun bir tepki gelirken Kinder’den yapılan açıklamada şirketlerinin “yabancı düşmanlığı ya da ayrımcılığa” asla hoşgörü ve tahammül gösterilmeyeceği belirtildi.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir