Milli Maç Öncesi Mücadele İçin Usta İsimlerden Yapılan Yorumlar

Türkiye Tek Yürek Oldu: EURO 2016 Boyunca Eyfel’i Kırmızı Beyaza Boyayacağız!
11 Haziran 2016
Kelime Oyunlarıyla Zihninizin Sırları Çözülebilir
12 Haziran 2016

Türkiye- Hırvatistan maçına saatler kaldı. EURO 2016’da izleyeceğimiz ilk milli maç öncesi nefesler tutuldu ve geri sayım başladı. Bunun yanı sıra, maçta Türkiye’nin nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden gollere kadar Sabah Gazetesi yazarları maçı yorumlarıyla kaleme aldı.

Ahmet Çakar’ın yorumu hemen sıradan bir gol yenilmemesi yönünde:

“İlk maçlar hep zordur. Bence bugün Hırvatistan’a kaybetmemeliyiz. Çünkü kaybetmediğimiz anda iddiamızı son maça kadar sürdürürüz. Kazanırsak harika olur. Ama kaybedersek strese gireriz. Hırvatistan küçümsenecek bir takım değil. Takımın yarısı Avrupa’nın en iyi kulüplerinde oynuyor. Bizden iyi takımlar. Ama bence bu tür maçlarda kolay gol yememek, basit hatalarla kalemizde golü görmemek çok önemli… Bu ise bizim en büyük hastalığımız. Okyanusu geçiyoruz, çok komik bir gol yiyip derede boğuluyoruz.”

Gürcan Bilgiç, bu maçın özel bir taktiği olmadığını düşünüyor.

“Oyunumuza maç karar verecek. Bu maçın taktiği yok. Çünkü en önemli rakibimizle oynuyoruz. Birincisi yenilmememiz gerekiyor. Her şeyden öte kazanmalıyız. Elbette kontrol ilk kelime… Ama dakikalar geçtikçe oyun kendi kararını verecek. Yokuş aşağı mı, yoksa yukarı mı performans göstereceğiz belli olacak. İki takımın da orta sahaları müthiş… Buradaki mücadele de maçı bizim açımızdan şekillendirecek. Eğer onlara bu bölgede rahat vermezsek santim santim sonuca gideriz.”

Ömer Üründül, orta sahaya gerekli önemin verilmesi yönünde yazmış.

“Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki ilk rakibimiz Hırvatistan’ın orta sahası çok güçlü. Bugün oynayacağımız karşılaşmada bu bölgeye yapacağımız press çok önemli. A Milli Takımımız hırslı ve kazanma isteği ile oynuyor. Tabii ki zor bir maç olacak. Gruptaki şansımızı devam ettirmek için mutlaka puan ya da puanlara ihtiyacımız Var. Tabi bu arada da hücum girişimlerimizin yanında takım savunmamızda da hatasız oynamamız gerekiyor. Takımımıza bol şans diliyorum. Umarım bugünkü karşılaşmadan istediğimiz sonucu alarak gruba iyi başlarız.”

İskender Günen, her koşulda puan almamız gerektiğini söylüyor.

“Mutlak puan almak şart… Bunu gerçekleştirebilmek için orta alan oyuncularının performansları önem taşıyor. Rakip orta alanda önemli oyunculara sahip… Modric ve Rakitic… Eğer orta alanda bu oyuncuların pas bağlantılarını önleyebilirsek daha şanslı bir konuma gelebiliriz. Bizim bu maçta en büyük güvencemiz ise takım savunması olacaktır. Bir de Hırvat takımı önde top kayıpları yaptığı zaman geri dönmekte zorlandığı ve savunmasının ortasında sorunları olan bir takım. Hızlı hücumlarda pozisyon bulma şansımız fazla.”

Mert Özbostan, aman geriye düşmeyelim de sorun çıkmasın diye düşünüyor.

“Zor bir maç… Bizim takımın başında bir motivasyon ustası Fatih Terim var. Bu bizi kafadan 1-0 öne geçiriyor. Hem fizik güçleri hem de yıpratıcı özellikleri olan iyi olan bir takım ile oynayacağız. Ortak noktamız iki takımın da defansı biraz sorunlu… Hırvatistan’ın 16 futbolcusu Avrupa’nın büyük takımlarında oynuyor. Modric, Rakiticve Mandzukic gibi önemli yıldızlar. Bizim de önemli yıldızlarımız var. Denk bir maç… Geriye düşersek sıkıntı yaşarız… Sakin olmalıyız, gaza gelmemeliyiz… Bu maçta alacağımız sonuç turnuvadaki çizgimizi de belirler.”

Metin Tekin, kestirmek zor kimin gücü kime yeterse diyor.

“Benim hazırlık maçlarında aldığım ipucu, rakibe göre değil, kendi oyunumuzu kabul ettirmek üzerine oynayacağız. Bu da orta saha ağırlıklı pasla topa sahip olup oyunun temposunu ve ritmini belirlemek olacaktır. Bunu ne kadar yapabiliriz, Hırvatistan neler yapabilir, hep beraber göreceğiz. İnanın maç öncesi senaryomda şöyle bir oyun olur’ diyemiyorum. Ama her iki takım da oyunu ‘ben ela alacağım’ anlayışıyla sahaya çıkacaktır. Plan değil, ‘kimin gücü kime yeterse’ şeklinde bir futbol oynanacak. A Milli Takımımıza başarı diliyorum.”

Biz de usta yorumcular gibi, okursun.com ekibi adına milli takımımıza bu akşamki mücadelesinde başarılar diliyoruz.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir