Mısır Piramitleri Renkli Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Kadıköy Belediyesi İş Başında!
16 Haziran 2016
Tavus Kuşunu Hiç Uçarken Gördünüz Mü?
16 Haziran 2016

Mısır’da antik zamanlardan kalma yüzün üzerinde piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar dönemlerinin firavunlarına anıt mezar olarak düşünülerek inşa edilmiştir.

Şimdiye kadar bilinen en eski piramit 3. Hanedan Dönemi’ne ait Basamaklı Piramit’tir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen kalın bloklar; mimar İmhotep tarafından planlanmıştır. Mısır’ı süsleyen bu yapılar, dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilerek oluşturulmuş eserlerdir.

Yapımında çalıştırılan işçiler, piramitlerin sırrını bildikleri için inşaattan sonra öldürülmüşlerdir. Bu nedenle o zamanlar bu yapıların nasıl oluşturuldukları günümüzde dahi muamma ve birer tartışma konusudur.

Aralarında, Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi de görkemiyle Dünya’nın Yedi Harikası listesinde yerini almıştır.

Antik Mısır’ın bu denli önemli tarihi taş mirasları, renkli bobinlerle boyanır gibi kuşatılsaydı bu dev yapılar nasıl görünürdü hiç merak ettiniz mi? Öyleyse, bu soruyla yola çıkanların hazırladığı görsel şovun videosuna bir göz atalım…

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=nQE7mC6GwTE]

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir