Mülakatlarda Başarılı Olmanın Yolları

Ünlü Filmlerle İlgili Bilinmeyenler
6 Temmuz 2016
Mobbing Hakkında Her Şey
26 Temmuz 2016

Pek çok kişi ilk iş görüşmesi süresince stresli zamanlar yaşamıştır. Bu stresteki en temel neden söz konusu kişinin işe alınmama ihtimalinin doğurduğu korkudur ve ne yazık ki bu stresi profesyonelce yönetemeyen kişiler başvurdukları iş için tercih edilen kişi olmamaktadırlar. Bu noktada mülakat sırasında heyecanınızı kontrol altında tutmaya çalışın şeklindeki öneriler hayalci olmaktan öteye gitmeyecektir. Asıl bilinmesi gereken ortaya çıkan stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek ve süreci iyi yönetmektir.

Peki bu süreç nasıl yönetilir?

Mülakatta başarılı olmanın yolları nelerdir?

Mülakat aşamasında yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar nelerdir?

1. Kendine ve cv’ ne güven

Mülakatı gerçekleştirecek kişiler karşılarında her şeyden önce kendine güvenen personel adaylarını bulmak isteyeceklerdir. Unutulmamalı ki görüşmeyi yapacak kişi ya da kişiler sizi gördükleri ilk andan itibaren dış görünüşünüzden başlayarak çeşitli varsayımlarda bulunmaya başlayacaklardır. Onlar üzerinde iyi bir intiba bırakmak istiyorsanız sorularına net ve istikrarlı cevaplar vermelisiniz. Bilmediğiniz bir konu hakkında sorulan sorulara bilmiyorum cevabını vermekten çekinmeyiniz. Korkak, kendinden emin olmayan cevaplar görüşmeyi yapan kişi üzerinde yıkılması zor bir yargı yaratacaktır. Sorulara soyut/genel cevaplar vermek yerine somut ve kesin cevaplar vermek sizi ardınızda görüşme yapmayı bekleyen diğer kişilerin bir adım önüne geçirecektir.

2. Önce siz kendinize sorular sorun

Herhangi bir iş görüşmesine gitmeden önce kendinize, kendinizi tam anlamıyla tanımaya yönelik sorular sorun. Zira kendisini, bilgi ve becerilerini tam olarak bilen bir kişi karşısındaki kişiye kendi profesyonel niteliklerini çok daha iyi aktarabilecektir. Bu aşamada kişinin mülakata gitmeden önce kendisine Profesyonel anlamda kısa ve uzun vadeli hedeflerim neler, ilgili iş için aranan kriterleri sağlıyor muyum, profesyonel bilgi ve yeteneklerim neler, söz konusu iş için neden beni seçmeliler, başvuruda bulunduğum şirkete ya da kuruma faydalı olabilecek miyim, güçlü ve zayıf özelliklerim neler gibi kendilerini tanımaya yönelik sorular sorması fayda sağlayacaktır.

Tüm bu soruların cevabını ve dolayısıyla ne yapmak istediğini bilen birey mülakat aşamasında kendisini karşısındaki kişiye en iyi şekilde aktarabilecektir. Geleceğe yönelik hedefleri olmayan, ne yapmak istediği konusunda kararsızlık yaşayan kişiler, ne yazık ki mülakatı gerçekleştiren kişiye güven vermeyecek ve ilgili iş için aranılan kişi olmayacaklardır. Unutulmamalıdır ki şirketler uzun soluklu iş arkadaşları aramaktadırlar kendilerine. Henüz profesyonel anlamda ne yapmak istediğine karar verememiş bireyler mülakatı gerçekleştirenler üzerinde işten istifa etme ihtimali yüksek olduğuna yönelik bir yargı yaratacaktır.

3. Firma hakkında bilgi sahibi olun

Unutmayın! görüşmesine gittiği firma ve başvurduğu pozisyon hakkında önceden araştırma yapan (internet,yayın vs) ve bilgi sahibi olan kişiler diğer personel adaylarının önüne geçeceklerdir. Zira karşınızdaki kişiye firma ve pozisyon hakkında bilgi sahibi olduğunuzu hissettirmeniz, mülakatı gerçekleştiren yönetici üzerinde şirkete ve pozisyona karşı ciddi bir duruşunuz olduğu izlenimini bırakacaktır.

4. Önyargılardan uzak durun

Mülakat henüz gerçekleşmemişken, mülakata hazırlanan bireylerin aklında görüşmeye ilişkin; İlgili pozisyona en uygun olan kişinin değil en iyi kişinin alınacağı düşüncesi, Mülakatı gerçekleştirecek kişi ya da kişilerin adayın negatif yönlerini ortaya çıkarmaya yönelik tuzak sorular sorduğuna dair düşünce, sorulan sorulara görüşmeyi gerçekleştirecek kişinin duymak isteyeceği cevaplar vermenin olumlu sonuç yaratacağı düşüncesi, ücret beklentilerini açıklamanın yanlış olacağı ve işe alınmada olumsuz bir etki yaratacağı düşüncesi gibi bazı olumsuz önyargılar mevcut olabilir. Başarılı bir mülakat süreci geçirmeyi ve olumlu bir sonuç almayı hedefleyen adayın söz konusu önyargılardan vazgeçmesi gerekir.

Adayın tüm bu önyargılardan arınıp kendisini en iyi ve net şekilde ifade etmesi başarılı bir mülakat için olmazsa olmaz bir koşuldur.

5. Firmaya ve başvurduğunuz pozisyona önem verdiğinizi hissettirin

Başvuruda bulunduğunuz ve onlardan iş talep ettiğiniz firmaya önem verdiğinizi karşınızdaki mülakatçıya hissettirmeniz mülakatı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin de aynı oranda size önem vermelerine neden olacaktır. Mülakata hazırlıklı gelmeniz, firma hakkında araştırmalarda bulunmanız karşınızdaki yöneticiye firmaya önem ve değer verdiğinizi, söz konusu işi ciddiye aldığınızı hissettirecektir.

Diğer bir önem göstergesi ise mülakata zamanında gelmektir. Çok önemli bir gerekçe olmadığı sürece söz konusu mülakata saatinde gitmemeniz mülakatçı üzerinde olumsuz bir izlenim yaratacaktır.

Diğer taraftan mülakata zamanından çok önce gelmek de karşı taraf üzerinde zayıf bir izlenim bırakacaktır. Bu, zamanınızın bol ve bu işe çok ihtiyacınız olduğunu hissettirecektir. Yapmanız gereken ne önce ne geç, mülakata tam zamanında gelmek ve zamanınızın en az onlar kadar değerli olduğunu hissettirmektir. Öte yandan firmanın da mülakata almak için sizi kararlaştırılan saatten 15 dakika ve daha fazla süre bekletmesi bu kez ilgili firmanın size vereceği değer konusunda bir kanıya varmanıza yardımcı olacaktır.

Dış görünüşünüz de karşınızdaki kişiye verdiğiniz önemin göstergesidir. Kıyafetleriniz temiz, ütülü ve şık olmalıdır. Kişisel temizliğinizi gerçekleştirmeli, ağır kokulardan ve abartılı saç ve makyajlardan uzak durmalısınız.

6. Geleneksel mülakat sorularına verebileceğiniz cevapları hazırlayın

Her ne kadar günümüz mülakatçıları kalıplaşmış, artık herkesçe bilinir hale gelen sorulardan vazgeçip orijinal sorular sormayı çalışsalar da hali hazırda bu geleneksel sorulardan tamamen vazgeçilmiş değil. Peki nedir bu klişeleşmiş sorular?

  • Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?
  • Bu iş için neden sizi seçmeliyiz?
  • Kendinizde eksik gördüğünüz yanlar nelerdir?
  • Kariyerinizdeki en önemli başarı nedir?
  • Kısa ve uzun vadeli kariyer hedefleriniz nelerdir?
  • Sizinle alakalı CV’ nizde yazmayan neler söyleyebilirsiniz?

Bu ve bunlara benzer sorular herhangi bir mülakat aşamasında mutlaka karşınıza çıkacaktır. İlgili sorular üzerinde daha önceden düşünüp cevaplarınızı belirlemek size mülakat aşamasında kolaylık sağlayacaktır.

İstatistiklere bakılacak olursa aday açısından başarılı bir mülakat ortalama 1 saat sürmekte yarım saatten az bir sürede biten mülakatların sonucu ise büyük olasılıkla olumsuz sonuçlanmaktadır. Ancak hemen karamsarlığa kapılmamalısınız, kim bilir belki de mülakatı gerçekleştiren kişi çok kısa zamanda sizin o iş için en uygun kişi olduğunuza karar vermiştir.

Özetle mülakat aşamaları pek çok kişinin nasıl yöneteceği konusunda kendisini eksik hissettiği sancılı bir süreç olup bu süreci iyi yönetmek stratejist davranmakla mümkündür. Ancak tüm bu stratejilerin temelinde tek bir şey yatmaktadır: Hangi görüşme olursa olsun olmak istediğiniz kişiyi değil olduğunuz kişiyi anlatın. Kazanan siz olacaksınız.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir