Neden Kaşınmak İsteriz?

Güreşlere Ramazan Molası Verildi
7 Haziran 2016
Kinder’in Çocuk Yüzleri Kriz Yarattı
8 Haziran 2016

Vücudunda kıllar olan canlılar ömürlerinin ciddi bir kısmında kaşınırlar. Bu eylem, genellikle kedi, köpek gibi hayvanların üzerlerindeki parazitleri atmak için kullandıkları basit bir yöntemdir. Ancak biz insanlar neden kaşınma ihtiyacı hissederiz hiç düşündünüz mü?

Kaşıntı hissini algılayarak beyne ileten sinir hücreleri, aynı zamanda acı hissini iletmekle de yükümlüdür. Yani ihtiyaçtan fazla kaşınma rahatlama hissinin yerini acıya bırakıyor. Deri üzerinde algılanan herhangi bir his, sinir hücreleri ile beynin yetkili bölümlerine iletilip, eli ya da patiyi kaşınan bölgeyi temizlemesi için harekete geçirme komutunu oluşturuyor.

İşin evrimsel boyutuna bakarsak, araştırmalara göre bilinir ki atalarımız bizlerden çok daha fazla kıllıydı. Bu vücut yüzeyindeki düşük hijyen şartları dolayısıyla da tıpkı diğer hayvanlar gibi parazitlere sahiplerdi.  

Bundan sonraki kısım doğal seçilim ile çorap söküğü gibi gelişmektedir. Parazitlere daha açık olan canlılar, parazitlerle birlikte parazitlerin taşıdıkları patojenlere de maruz kalmaktadırlar. Bu canlılar içinde kaşınma yetisini kazananlar, parazitlere ve haliyle öldürücü risk taşıyan patojenlere, kaşınma eylemlerini gerçekleştirerek daha kısa süre maruz kalacaklardır.

Özetle, kaşınma isteği atalarımızdan bize miras kalmıştır. Üzerimizde bir parazit olmasa dahi, benzer şiddette bir etmen varsa o da kaşınma isteğimizi tetikleyecektir.

Nitekim şunu da belirtmek gerekir; fazla kaşıntı bazı durumlarda belirli sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Eğer gereğinden fazla kaşınma hissediyorsanız doktora başvurmanızda fayda var.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir