Nomofobi Nedir?

Penguenlerin Operaya Tepkisi
24 Mayıs 2016
Daha Önce Hiç Duymadığınız Tarihi Bilgiler
24 Mayıs 2016

Çağın yeni hastalığı nomofobi (cep telefonundan mahrum kalma korkusu) Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerince yapılan bir anketle yine kendisini hatırlattı. Araştırma sonuçlarına göre öğrenciler arasındaki ankete katılanların yüzde 49.2‘si, derste telefon kullanımının dikkat ve motivasyonu düşürdüğünü belirtti.

Nomofobi

Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri Esra Erkurt ve Can Akgül, bölüm öğrencileriyle nomofobi konusunda anket yaptı. Çağın yeni hastalığı olarak bilinen cep telefonundan mahrum kalma korkusu olarak da adlandırılan nomofobinin, derslerdeki motivasyona etkisi araştırıldı. Araştırmayı yapan gençler çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Connecticut Üniversitesi’nde Araştırmacı David Greenfield tarafından yapılan araştırma sonucunda nomofobinin farklı aşamaları olduğu ortaya çıkarıldı. Buradan yola çıkarak Halkla İlişkiler Kampanyaları dersi kapsamında ‘Telefonsuz Dersler’ projesini derste telefon kullanımının dikkat ve motivasyon düşürdüğüne dikkat çekmek amacıyla geliştirerek hazırladığımız anketlerle, öğrenciler üzerinde araştırma yaptık.” 

Anket üzerinden yürütülen çalışmanın sonucunda öğrencilerin yüzde 49.2‘si derste telefon kullanımının dikkat ve motivasyonu düşürdüğünü kabul etti. Yüzde 30.4‘ü ise bunu reddetti. Geri kalan yüzde 17.2‘lik kısım ise kararsız kaldı.

Anket sonuçlarından çıkan en önemli bir diğer sonuç ise öğrencilerin telefonu her zaman kullandıklarını kabul etmesi ve kendilerini telefon bağımlısı olarak görmemesi oldu.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir