Oyunlaştırma ve Ötesi

Gülme Garantili 20 Tweet
4 Mayıs 2016
Zahmetsizce Kilo Verme Tüyoları
5 Mayıs 2016

Mobil neslin satın alma kararlarında etkili olmasıyla beraber yaşantımızın ve karar verme mekanizmamızın merkezine yerleşen ve giderek daha sık duymaya başladığımız “Oyunlaştırma” (veya İngilizce olarak “Gamification”) pek çok online platformlarda sıklıkla kullanılmaya devam ediyor.

Oyunlaştırmanın satın alma öncesi ve sonrası müşteri bağlılığını nasıl sağladığı tartışıla dursun internet profesyonelleri söz konusu trende her gün yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

“Oyun dışı uygulamalarda oyun öğelerini kullanmak” şeklinde özetleyebileceğimiz oyunlaştırma kavramı; kullanıcılardan, beklenen işlemleri gerçekleştirmeleri için karşılığında onlara duygusal bir ödül vererek ikna etmeyi hedefliyor. Söz konusu yöntemin destek tuğlası ise motivasyonun ta kendisinden oluşuyor. Oyunlaştırmayı ürün veya hizmetlerinizde kullanarak tüketicileriniz için ek motivasyon sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, oyunlaştırmanın oluşturacağı duygusal etkiler arasında en önemlilerinden biri oyuncunun ürün veya hizmet ile arasında bir duygusal bağ kuruyor olması. Markanız ile kullanıcıların uzun vadeli duygusal bir bağ (marka sadakati) kurmasını sağlamak için çok faydalı bir araç olabilir.

Oyunlaştırma dijital mecralarda nispeten yeni bir kavram gibi görünse de hali hazırda çoğumuzun kullandığı Foursquare gibi başarılı örnekleri mevcut. Peki, oyunlaştırma ve ötesinde kullanıcıları neler bekliyor?

Çok hızlı birşekilde popüler hale gelen ve cazip özellikleri nedeniyle kısa süre içerisinde kullanıcılar tarafından bir beklentiye döneşen oyunlaştırma; gelecek yıllarda karşımıza yeni bir meslek dalı olarak çıkacak. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde iş hayatında aktif olarak rol almaya başlayacak Mobil Nesil ise bu meslek dalının ilk kahramanları olacak. Yerel ya da global ölçekli firmaların değişen müşteri kimliğiyle oyunlaştırmaya artan ihtiyacın giderek artması, oyunlaştırma alanında yeni içerik üretim ajanslarının kurulacağına işaret etmekte. San Fransisco merkezli yazılım firması Badgeville‘ın EMEA bölgesi Genel Müdürü Scott Schnaars; Türkiye’nin oyunlaştırma trendi için büyük ve zengin bir pazar olduğunu açıklayalı 4 yıl geçti; ancak dijital ve içerik ajansları ilgili süreyi çoktan yarıya indirdi. Öyle ki Google Trends ile aramalara baktığımızda 2012 öncesinde bu kelimenin neredeyse hiç aranmadığını, 2012’den bu yana inişli çıkışlı da olsa devamlı artan bir arama trendiyle arandığını görebiliyoruz.

Oyunlaştırmanın geleceğini mobil neslin cengaver temsilcilerinin belirleyeceği şüphesiz… Markalara, projelerin oyunlaştırılmasıyla ilgili salt hizmet sunacak kurumların varlığı kaçınılmaz olacak. Özellikle de bu kurumlarda yıldızı parlayacak olan oyunlaştırma tasarımcıları bilgisayar oyunlarının eğlenceli ama bir o kadar da öğretici ruhunu günlük hayattaki hemen her faaliyetin bir parçası haline getirecek. Müşterinin ilgisini çekmek ve bağlılığını sağlamak için oyunlaştırma yöntemlerini şirketlerin ürün ve hizmetlerine uyarlayacak.

Oyunlaştırma maça 1-0 önde başladı. Sizi de bu karşılaşmada izleyici değil oyuncu olarak görebilme dileğiyle… Oyunla kalın. 🙂

 

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir