Sıradışı İnsanlar: Gottfried Knoche

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 20 Film
25 Mayıs 2016
Yitirilmiş Uygarlıkların Kazanılmış Sesleri
26 Mayıs 2016

Antik Mısır döneminde firavunların mumyalanarak cesetlerinin binlerce yıl bozulmaksızın saklandığını biliyoruz. Bu yöntemde iç organlar alınıp çürümeyi önleyen bazı özel teknikler uygulanıyordu. Ancak Gottfried Knoche, bu yöntemin üzerine belki de en sıradışı buluşu yapan isim!

Gottfried Knoche

1840 yılında Freiburg Üniversitesi Tıp Bölümünü bitiren Knoche, 1869’da akciğer iltihaplanması geçirip ölen bir hastayla yaptığı çalışmasıyla bilim dünyasının odağını üzerine çekmişti.

Çünkü geliştirdiği yöntemle, cesetlerin iç organlarını almadan mumyalanmasını gerçekleştiriyordu. Ayrıca onları giydirip süsleyip en az 40 yıl dayanabilen birer heykele dönüştürmeyi başarmıştı. Bu mucize diye tabir edilen çalışması sonrasında yakınlarını kaybeden pek çok kişi, bu uygulama için doktorun kapısını aşındırdı.

Ölü yakınları “hayata geri döndüren” sıfatını verdikleri doktor sayesinde, mumyalarını evlerine götürüp fotoğraf çekindi. Bu çalışmalar sonrasında da siyaset insanlarının desteği ile doktor kendi mumya sergisini de organize etti.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir