Sıra Dışı İnsanlar: Julia Pastrana

Annelere Müjde Derya Baykal Geri Dönüyor
30 Mayıs 2016
Post-Itleştiremediklerimizden Misiniz?
30 Mayıs 2016

“Çok iyi bir kadındı.” der onun için Charles Darwin… Julia Pastrana iyi biri olsa da fiziki olarak sıra dışı bir kadındı diyebiliriz.

Hipertrikoz terminalis adlı bir genetik bozukluk rahatsızlığından çehresi kıllarla örtülü, burnu ve kulakları normal bir insana kıyasla oldukça büyüktü Pastrana’nın. Ayrıca dişleri de farklı bir genetik hastalık yüzünden hem sayıca hem de düzen olarak anormaldi.

Meksika, Sinaloa’da 1834 yılında doğmuş olan Julia, bir sirk sahibi olan Theodore Lent ile evlenip gençliğinde Amerika’ya yerleşti. Onu pek çok eyalette “Dünyanın en çirkin kadını” olarak tanıttılar. Ancak ne kadar çirkin görünürse görünsün güzel kadınları kıskandıracak kadar farklı özellikleri vardı. İnanılmaz derecede güzel olan sesinin yanı sıra, mükemmel bir dans yeteneği vardı. Ayrıca ana dilinden hariç üç dili de kendi dili gibi konuşabiliyordu.

Julia, 25 yaşına geldiğinde Theodore’dan hamile kaldı. Maalesef bebeği de kendisi gibi genetik bir bozuklukla doğdu. Ancak bebek bu şekilde hayata yalnızca 5 saat dayanabildi. Doğum esnasında komplikasyon yaşayan annesi ise 5 gün sonra hayata veda etti.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir