Sıra Dışı İnsanlar: -Mesleğiniz? -İmparator!

Sosyal Medya Paylaşımlarınız Vize Almanızı Etkiliyor
29 Mayıs 2016
Annelere Müjde Derya Baykal Geri Dönüyor
30 Mayıs 2016

Kimine göre deli, kimine göre değil… İşte bir zamanlar kendini Amerika Kralı olarak ilan eden sıra dışı bir adam… İmparator Birinci Norton!

Joshua Norton 1850 yılından önce San Francisco’ya yerleşir ve tüccarlığa devam eder. Girdiği pirinç işini batırdıktan sonra ona bir garip haller olur ve kendisini çok sevildiğine inandığı San Francisco’da “Amerika’nın Kralı ve Meksika’nın Koruyucusu” ilan eder!

Kendisi şahsına bu unvanı verir vermesine ancak ilgili merciler elbette bunu dikkate almaz. Ancak koskoca imparator bunun peşini bırakır mı? Asla! Norton yine de kendi imparatorluk ilanından sonra partilerin kapatılmasından başlayıp birbirinden ilginç bildirgeler yayınlar ve hükümdarlığına devam eder.

Durum öylesine ilginç ki, halkı da çok seviyor imparatorunu… Polis deli diye tutuklayınca halk ayaklanmalar çıkarıyor. O kadar ciddi bir durum alıyor ki, yaşanan tutuklama sonrası emniyet amiri çıkıp bu tatsız durum için bir bildirge ile özür diliyor!

Hutbesi var… Peki ya parası? Kral’ın kendi adına bastığı paraları dolarlar ile değiştirerek para kazanmasını sağlıyorlar. Hatta ölen iki köpeğinin cenazesine insanlar akın akın geliyor… Ölüm sırası 8 Ocak 1880 tarihinde kendisine geldiğinde ise, kayıtlara göre cenazesine 30.000’den fazla kişi gelmiş.

Amerika’daki son vergi sayımında mesleği hanesine “İmparator” yazılan Norton, tarihteki en sıra dışı adamlardan biri olmayı böylece başarmış.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir