Tarihin İlk Müşteri Şikayeti 4 Bin Yıl Önce Yapılmış

Sıradışı İnsanlar: O Kadar Yaşar Mıyım Demeden Okuyun; Li Ching Yuen
28 Mayıs 2016
En Teknolojik Yelkenli Yarışı
29 Mayıs 2016

Bir şeylerden hoşnutsuz olduğumuzda yetkili merci ve platformlarda şikayetimizi dile getirmekten hiçbir zaman kaçınmayız. Evet, sanırım tüm dünyada geçerli bir durum ki iltifat etmek ya da beğenimizi dile getirmekten çok şikayet etmeyi ya da eleştirmeyi daha çok seviyoruz. 

Müşteri şikayetlerine gelecek olursak; sektör farketmeksizin aldığı hizmet ya da üründen en fazla şikayetçi olan taraf her zaman müşterilerdir. Peki, ya ilk müşteri hizmetleri şikayetinin ne zaman yapıldığını merak ediyorsanız; şöyle bir 4 bin yıl kadar geri gitmemiz gerekiyor; evet yanlış duymadınız; ilk müşteri şikayet yazısı; kil bir tablet üzerine çivi yazısıyla yaklaşık M.Ö. 1750 tarihinde yazılmış. 

Ur şehrinin Babil döneminde yazılmış günümüze kadar ulaşan kil tabletlere kazınmış binlerce resmi ve kişisel mektuptan bir tanesi olan tarihin ilk müşteri hizmetleri şikayeti, Londra’daki British Museum’daki eserler arasında bulunmuştur.

Yaklaşık 4 bin yıl önce Nanni isimli bir kişinin Ea-Nasir isimli tüccara en son yaptığı bakır sevkiyatı ile ilgili şikayetini bakın nasıl dile getirmiş;

“Geldiğinde bana şöyle demiştin:
(gelince) Gimil-Sin’e iyi kalitede bakır külçeler vereceğim. 
Sonra gittin. Bana verdiğin sözü tutmadın ve ulak (Sit-Sin)’e ‘Almak istiyorsan al, hepsini al. Almak istemiyorsan git!’ dedin. 
Benim gibi birini böyle küçük düşürerek beni ne yerine koyuyorsun? Bil ki (bundan sonra) senin iyi olmayan hiç bir bakırını almayacağım! 
Kendi diyarımdan (bundan böyle) seçeceğim ve sana iade hakkımı kullanacağım çünkü beni kandırdın!.”

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir