Türkiye’de İlk ve En Eski, 5 Bin Yıllık Kurgan Tipi Mezar Bulundu

Kinder’in Çocuk Yüzleri Kriz Yarattı
8 Haziran 2016
Çağla Şikel, Sonunda Alişan’a Evet Dedi
10 Haziran 2016

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin Silivri’deki kazısında bu yılın en büyük arkeolojik keşfi gerçekleştirildi. Kazı raporundaki “ülkemizde bulunmuş ve kazısı yapılarak tamamen ortaya çıkarılmış ilk ve en eski, 5 bin yıllık kurgan tipi mezar” tespiti, çalışmanın ne kadar önemli ve inanılmaz olduğunu gösteriyor.

Türk ve Altay kültüründeki kutsal mezar olarak bilinen kurgan tipi bir mezar Silivri’de bulundu. Üzerinde mızrak ucu bulunan iskeletin dönemin önemli bir askeri olduğu zannediliyor. Kazı raporunda, “ülkemizde bulunmuş ve kazısı yapılarak tamamen ortaya çıkarılmış ilk ve en eski, 5 bin yıllık kurgan tipi mezar” tespiti kayıtlara geçti. Bulunan kurgan, Yenikapı arkeolojik kazılarının ardından İstanbul tarihine yepyeni bilgiler getirecek gibi duruyor.

Arkeolojik kazılarda tümülüs (anıt mezar) öncüsü olan kurgan tipi mezarın daha önce bazı defineciler tarafından da keşif için deşildiği ama ana mezara ulaşılamadığı tespit edildi. 

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prehistorya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan da bu önemli buluntu için, “Trakya’ya kuzeyden gelen göçler var. Kurgan tipi bir mezar bu. Benim çalışmalarımda da bu tarz mezarlar var. Trakya’da çok sayıda bu tür mezarların tahrip edildiğini biliyorum. Bir tanesini kepçenin önünden kurtarmıştık. Birinci bin, demir çağına aitti. Çok sayıda mezar buluntusu elde etmiştik. Ancak buradaki mezar daha eski tunç çağı. Oldukça önemli bir keşif… Bilimsel incelemeleri sonucunda güzel veriler elde edilecektir.” açıklamasında bulundu.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir