Ünlü Filmlerle İlgili Bilinmeyenler

Google Hakkında Bilinmeyen 15 Gerçek
6 Temmuz 2016
Mülakatlarda Başarılı Olmanın Yolları
26 Temmuz 2016

Belki de pek çoğumuzun en sevdiği aktivitelerin başında yer alıyor, film izlemek… İster sinemada, ister evinizin konforunda olsun; iyi kurgulanmış bir film; içine çekerek, alıp götürüyor başka bir boyuta birkaç saatliğine sizleri…

Şimdi, birkaç dakikalığına o boyuttan sıyrılın ve izlemekten keyif aldığınız ünlü filmlerle ilgili belki de daha önce duymadığınız bilgilere göz atın. 🙂

O DİŞİN SIRRI NEYDİ?

Büyük çoğunluğumuzun bayıla bayıla izlediği The Hangover filminde rol alan Ed Helms’in dişi bilgisayar efekti ile yok edilmemişti, çünkü ünlü aktörün o dişi zaten yoktu. Helms daha önce vermiş olduğu bir röportajında 16 yaşından beri eksik olan dişinin yerinde implant olduğunu söylemişti.

THE STAR WARS

Tıpkı Facebook’da olduğu gibi Star Wars filminin başında da “the” eki yer alıyordu. Daha sonra ise bu ön ek kaldırıldı.

İLK GAZ ÇIKARAN KARAKTER

Animasyon film denince birçoğumuzun aklına gelen ilk filmlerden olan Aslan Kral’daki (Lion King) Pumbaa karakteri, bir Disney filminde ilk defa ‘gaz çıkaran’ karakter olarak sinema tarihine geçmiştir.

ROSE’UN PORTRESİNİ KİM ÇİZDİ?

Birçoğumuzun aklında batmaz denilen geminin batışı değil; son sahnede Jack ve Rose’un kavuşamaması ile ünlü final sahnesi kalan bol Oscar’lı Titanic filminde Rose’un karakalem portresini çizen kişi, filmin yönetmeni James Cameron’du. Öyle ki portre, 2011 yılında sunulduğu açık arttırmada 16 bin dolara alıcı bulmuştu.

YANLIŞ TAHMİN 🙁

Dünyaca ünlü gişe rekortmeni Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) filmindeki Kaptan Jack Sparrow rolü ilk olarak Robert De Niro‘ya teklif edilmişti. Ancak Robert De Niro, filmin tutmayacağını düşündüğünden teklifi reddetmişti. Kısmet; Johnny Deep’eymiş. 🙂

ASLANLAR NEREDE YAŞAR?

Aslan Kral (Lion King) filmi için ilk düşülen isim, Ormanın Kralı (King of the Jungle) idi. Ancak aslanların ormanda yaşamadığı gerçeği fark edilince bu isimden vazgeçilerek büyük bir hatanın önüne geçilmiş.

5 GÜNDE SENARYO YAZILIR MI?

Paul Schrader, Taxi Driver filminin senaryosunu sadece beş günde yazmıştır. İddialara göre ise ilham gelmesi için masasının başında dolu bir tabanca da bulunduruyormuş.

ASLINDA ARABA DEĞİLMİŞ

2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasında seçilmiş olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future) filmindeki zaman makinesi aslında bir araba değil buzdolabı olarak tasarlanmıştı. Öte yandan Disney, anne-oğul ilişkisini “riskli” bulduğu için bu filmin yapımcılığını üstlenmeyi reddetmişti.

EFSANE FİLMLER DE REDDEDİLİR

Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu filmi olan Matrix’teki Neo karakterine hayat verecek isimler arasında Will Smith öne çıkan oyunculardandı ancak Smith, teklifi reddederek Matrix yerine Wild Wild West filminde rol almayı tercih etti.

BÜTÇE HER ZAMAN ÖNEMLİ

Top Gun filminde yer alan Maverick rolü için John Travolta’nın ismi oldukça sık anılıyordu; ancak usta aktörün rol için talep ettiği ücret yapımcılara yüksek gelince rol, Tom Cruise’a verildi.

BADA BİNG

Son zamanlarda efsane olan “bada-bing” repliği, The Godfather filminin setinde senaryoda yer almamasına rağmen James Caan tarafından tamamen doğaçlama olarak dile getirilmiştir.

EN ÇOK KORKU EN ÇOK HASILAT, TESTERE’DE

2004 yılı yapımı bir psikolojik gerilim filmi olan Testere serisi, uluslar arası bilet satışları ile küresel anlamda en çok hasılat yapan korku filmi serisi özelliği taşımaktadır.

SİFON ÇEKİLDİ

Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikozlu bir katili hakkında yazılan 1960 yapımlı korku ve gerilim filmi olan Psycho, “sifon çekildiğini gösteren” ilk Amerikan yapımı filmdir.

GERÇEK SİREN SESİ

Swingers filmindeki kumarhane sahnesinde duyulan sirenler, filmin izinsiz şekilde çekilmesi nedeniyle mekana baskına gelen polis arabalarının gerçek siren sesleridir.

ADIMI ANMASINLAR

The Beatles hakkında çekilen ilk film olan A Hard Day’s Night’ta grubun ismi bir kez dahi geçmemiştir.

GENÇ PALTROW

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, J. M. Barrie’nin Peter Pan adlı eserinin bir devamı olan 1991 yapımı fantastik Hook filminde Gwyneth Paltrow, Wendy adlı karakterin genç halini oynamıştı

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir