Yaşar Nuri Öztürk Vefat Etti

Kraliçe 90. Doğum Günü Mesajlarına Twitter Üzerinden Teşekkür Etti
22 Haziran 2016
Maldivler’e Yeni Lüks Resort Açıldı
23 Haziran 2016

Ünlü İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk (71), dün hayata veda etti. Bir süredir mide kanseriyle savaş veren Öztürk, geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılmış ve sonrasında evine gönderilmişti. Alınan bilgilere göre, Yaşar Nuri, doğum gününde vefat etmiş oldu. Kendisinin cenazesi, Cuma günü Karacaahmet Şakirin Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kanlıca Mezarlığı’na defnedilecek.

Sürmeneli Yaşar Nuri Öztürk, henüz 9 yaşındayken hafız olmuştu. Klasik medrese eğitimi ardından lisansını hukuk ve ilahiyat bölümlerinde tamamladı. Doktorasını İslam Felsefesi alanında yaptı. Alanındaki çalışmalarıyla profesörlüğe kadar yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Fransa gibi daha pek çok ülkede akademik çalışmalar yapan ve ziyaretçi profesör olarak dersler veren Öztürk, 1978 ve 1982’de “Türkiye Millî Kültür Vakfı” ödülünü kazanmıştı. Ayrıca Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde de ilk 10’a giren profesör, kansere yenik düşerek 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bizler de okursun.com ailesi olarak kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir