Yumurta İle Yapılacak 10 İnanılmaz Deney

Hangi Yiyecekler Ne Zaman Yenmeli – 2. Bölüm
3 Haziran 2016
Şok Ayrılık
3 Haziran 2016

Genellikle ekranlarda izlediğimiz yarışmalarda ya da programlarda deneyler için hep evde denemeyiniz yazısıyla karşılaşır ve içimizdeki bilim insanını bastırırız. Ama bu sefer durumlar farklı…

Evinizdeki temel gıda maddelerinden olan yumurta ile farklı farklı ve işe yarar deneyler yapabilirsiniz. İşte örnek videosuyla birlikte göreceğiniz 10 farklı yumurtalı deney!

  1. Yumurta sarısını akından ayırmak için iki tabak edinin. Yumurtaları bir tabağa kırdıktan sonra boş bir su şişesi alın. Şişeyi sıkıp yumurta sarılarını yakalayarak sarısı ile beyazını ayırın ve diğer tabağa aktarın.
  2. Haşlanmış yumurtayı kolay soymak için başını ve dibini çatlatın. Sonrasında üstten küçük bir delik oluşturacak şekilde kabuğu soyup alt taraftaki çatlamış alandan diğerine göre biraz daha büyük bir delik açın. Yumurtanın küçük deliğini ağzınıza yaklaştırın ve var nefesinizle üfleyin! İşte yumurtanız tamamen soyuldu!
  3. Bir yumurtayı bardağa koyun ve üzerine sirke ekleyin. Birkaç saat beklettikten sonra yumurtanız elastik bir hal alacaktır. Onunda oldukça eğlenerek oynayabileceğiniz gibi ışığa tuttuğunuzda da farklı bir görünüm elde edeceksiniz.
  4. Dar ağızlı bir şişenin içine bir kâğıt parçası yakıp atın. Ardından bu ağza yumurtayı oturtun ve imkânsız gibi göründüğü halde şişenin içine nasıl düştüğünü seyredin.
  5. Alkolle yumurta pişirmiş miydiniz? Bir tabak alın ve birbirinden farklı oranlarda alkol döküp yumurtaları kırın. Biraz beklettikten sonra birinin sarısı bozulmadan pişmiş diğerininse sarısı dağılarak pişmiş yumurta olduğunu göreceksiniz. Ancak deneyi yapan kişiye bakılırsa tadı pek yenilir yutulur cinsten değil!
  6. Eğer ağırlığınızı yavaş ve dengeli bir şekilde verirseniz yumurta kolileri üzerinde onlara zarar vermeden yürüyebilirsiniz.
  7. Haşlanmış ve haşlanmamış yumurtaları alıp çevirdiğinizdeki dönme hızlarını karşılaştırabilirsiniz!
  8. Bir bardağı tam olarak suyla doldurun. Diğerine yarım bardak kadar su doldurun ve üçüncüsüne tam bardak tuzlu su yapıp yanınıza bir kaşık alın. Normal su ile dolu bardağa bir yumurta bırakın, tuzlu suya yumurta bırakın ve en son yarım bardak su bulunan bardağa aşırı derecede tuz ekleyip yumurtayı bırakın. Her birinin nasıl yüzdüğünü gözlemledikten sonra yarım bardağa normal su ekleyin ve yumurtanın nasıl yüzdüğünü açıklamaya çalışın!
  9. Yumurtanız hep yatay mı duruyor? Biraz sabırla onun denge noktasını bularak düz bir zeminde dik durmasını sağlayabilirsiniz…
  10. Bir yumurtayı bir bardak suyun içine bırakın. Mangalınızın içine ısıya dayanıklı bir kap koyun. Yumurtalı bardağı içine yerleştirip ağzı sıfırlanana kadar su ile doldurun. Mangalın kapağını kapatın ve ara ara bardağınızın değişimini gözlemleyin. En sonunda haşlanmış yumurtanıza kavuşmak için etrafınızda neler olmuş olacak bakalım…

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=K5Q2tENhHCE?rel=0&showinfo=0]

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir