Zahmetsizce Kilo Verme Tüyoları

Oyunlaştırma ve Ötesi
5 Mayıs 2016
Akıllı Durak Konsepti İstanbul’da Kullanıma Sunuldu
6 Mayıs 2016

Dengeli ve kontrollü beslenmenin yanında düzenli spor yapılarak kolayca kilo vermek mümkün; fakat bu ciddi bir disiplin ve irade ister. Modern hayatın getirdiği yoğunluğun içerisinde düzenli spor için yeterli vakitleri olmayanlar ve spor yapmaktan hoşlanmayanlar; ama yine de kilosuna dikkat etmek isteyenler için basit ama faydalı bazı tüyoları sıraladık. Gelin; bu küçük ama etkisi büyük ipuçlarını hep beraber inceleyelim.

 1. Yemeklerinizden önce her zaman bir bardak su için. Bu sayede hem günlük su ihtiyacınızı karşılamış olursunuz hem de bir oturuşta aşırıya kaçmaktan korunursunuz.
 2. Yemeklerinizde basit içeriklere yönelin. Sezar sosun ne kadar güzel olduğunu hepimiz biliyoruz; ama kilonuza dikkat ettiğiniz dönemlerde sadece sirke ve yağdan oluşan soslar gibi daha sağlıklı ve az içerikli soslara yönelin. 🙂 Bu sayede her öğünde 80 kalori daha az almış olursunuz.
 3. Tatlı ihtiyacınızı küçük bir dilim bitter çikolatayla gidermeye çalışın. Biliyoruz bizce de bu maddeyi gerçekleştirmek ciddi bir irade istiyor; ancak unutulmamalı ki aslında küçük bir ya da iki dilim bitter çikolata bir kişinin günlük tatlı ihtiyacını karşılayacak kalori ve şeker miktarına sahip.
 4. Porsiyonlarınızın boyutunu kontrol altına alın. Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Öncelikle ilgili oranı hesapladıktan sonra her sabah o günkü öğünlerinizi ayarlayınız. Önceden hesaplanmış bir menününüz olduğu zaman hem daha kolay tercih yaparsınız hem de ne yiyebileceğinize daha kolay karar verirsiniz. Ayrıca tabak boyutlarınızı küçük tutarsanız yemek boyutları büyük görüneceğinden beyniniz daha çok yediğinizi sanacaktır.
 5. Eğer spor yapmaya vaktiniz yoksa sporu hayatınızın içine entegre etmeyi çalışın. Örneğin; asansör ya da yürüyen merdiven kullanacağınıza merdivenleri kullanın. Otobüsle gittiğiniz yerlerde bir durak önce inin ya da yürüme mesafesinde olan mekanlara  yürüyerek gitmeye özen gösterin.
 6. Ne yazık ki su yerine içtiğiniz her şeyde bir kalori miktarı olacaktır. Bu yüzden de içtiğiniz suyu farklı şekillerde tatlandırarak ilgi çekici bir hale getiriniz. Suyunuzun içine limon, nane, salatalık, çilek gibi farkı tatlar katmayı deneyin. Ayrıca günlük kahve tüketiminizi de en aza indirmeniz kalori hesabı yapmanızda etkili olacaktır.
 7. Uzun süre aç kalmak da kilo almanıza neden olur. Kısa ama doyurucu öğünler tek seferde dayanamayıp yiyeceğiniz kremalı makarnadan çok daha az kaloriye sahip olacaktır. Bütün öğünlerinizde yüksek protein ve bol lif içeren gıdalara yönelmeniz kalori hesabı yapmanızda yardımcı olacaktır.
 8. Akşam yemeği günlük alınması gereken kalori miktarının yüzde 25’ni oluşturması gerektiğinden akşam yemeğinin özellikle hafif besinlerden oluşmasına özen göstermek gerekir. Akşam yatmadan en az 2 veya 3 saat önce günün son öğünü tamamlanmalı.
 9. Uyku düzeninize özen göstermeyi de unutmayın. Az uyumak, gün içinde daha fazla besin tüketmenize neden olur. Ayrıca akşam uyurken salgılanan büyüme hormonu, erken saatte yenen akşam yemeği sayesinde yarı aç bir karınla uykuya dalındığında daha fazla çalıştığından daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur.

Yorumunu bizimle paylaş

2 Comments

 1. Meryem Tezel dedi ki:

  Bunlar tabiki zayıflatır ama vurgulanması gereken daha önemli şey bunların uygulanmasıyla sağlıklı bir hayata kavuşulması bence;) teşekkür ederiz, güzel sentez olmuş.

  • serap dedi ki:

   Meryem hanım söylediklerinize ben de katılıyorum. Herkes sadece zayıflamaya takmış durumda. Aslında sağlıklı zayıflamayı konuşmak gerekir. Ben bir kurumda memur olarak çalışıyorum. Sürekli masa başındayız ve spor yapamıyoruz, en azından sağlıklı nasıl besleniriz bunu düşünüyorum sadece.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir