Zor Lekelerle Başa Çıkmanın Yolları

Aşık Olacağınız “5” Koku
1 Mayıs 2016
Çikolata Maskesinin Faydaları
3 Mayıs 2016
Mürekkep Lekesi:
Mürekkep lekesi oluşmuş kumaşı asla sıcak suyun içine koymayın ve lekeyi yaymayın. Lekeye daha ıslak durumdayken müdahale ederseniz leke çıkarma başarısını arttırabilirsiniz. Mürekkep sıvısı yoğunsa beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirdikten sonra hazırlamış olduğunuz bir bardak su ve ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı karışımını temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla lekeli bölge üzerine tamponlayın ve giysinizi ılık suyla yıkayın.
Mum Lekesi:
Masanızın üzerine damlayan mumları çıkarmak için lekenin üzerine neft döküp beş dakika bekletip nemli bir bezle silebilirsiniz.
Yağ Lekesi:
Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de sıçrayan yağları engellememiz çok zor olabiliyor. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici, ispirtodur. Masa örtüsünüzün üzerine yağ dökülürse de, en bilinen yöntem leke üzerine tuz serpmektir. Tuz serpme işlemine alternatif olarak lekeli yere limon kolonyası da dökebilirsiniz.
Salça ve Ketçap Lekesi:
Salça ve ketçap lekesini çıkarmak için sıcak su ile gliserini eşit miktarda karıştırın. Masa örtüsünü bir saat boyunca bu karışımda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
Çikolata lekesi :
Masa örtünüzü 90 derece alkol karıştırdığınız bir miktar suyla silin. Hemen ardından temiz suyla durulayın.
Meyve Suyu Lekesi:
Masa örtünüze meyve suyu dökülürse hemen tuz serpip, örtüyü suyun altına tutun. Su lekeyi yavaş yavaş akıtacaktır. Daha sonra masa örtünüzü normal şekilde yıkayabilirsiniz.

Yorumunu bizimle paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir